Slovensko, prodloužený víkend – díl první, Velký Kriváň, výlet s Hyenou po hřebenech

Na Slovensko vyrážíme moc rádi. Za prvé to není moc daleko a za druhé na Slovensku je vždy co objevovat nového. Pravda, do teď jsme vyráželi sami, bez psa a mohli jsme tedy dělat např. hřebenovky ve Vysokých nebo Belianských Tatrách nebo šplhat po hřebenech Nízkých Tater. Ale Slovensko to nejsou jenom vysoké hory, jsou to i kopce na Malé nebo Velké Fatře, Liptov nebo západní část Nízkých Tater, kde se dají se psem dělat také krásné a mnohdy také i náročné tůry po místních kopcích, hřebenech a hřebíncích či odpočinkové nenáročné výlety zelenými dolinami. Na Velký Kriváň padla volba první.

Když tak o tom přemýšlím, je to vlastně Hyenin první zahraniční trek, pominu-li těch pár kroků co udělala v Jizerských horách do Polska nebo trek na jaře v Krušných horách s malou zkratkou do Německa. Takže zahraniční premiéra ?.

NavigovatExportovat jako KML pro Google Earth/Google MapyOtevři samostatnou mapu na celé obrazovce
12.8.2018 - Slovensko, Velký Kriváň, hřebenovka

načítám mapu - prosím čekejte...

| | km | | /km | +m -m (čisté: m) | stáhnout soubor GPX stáhnout soubor GPX
12.8.2018 - Slovensko, Velký Kriváň, hřebenovka 49.199944, 19.036885 Hřebenovka s Hyenou po kopcích a vršcích v okolí Velkého Kriváně. Pěkný letní okruh po hřebenu Malé Fatry spojený s výstupem na Velký Kriváň, Pekelníka, Chleb a Hromové. Celý článek je zde.Vrátna (Navigovat)

Tentokrát jsme se vypravili do oblasti Malino Brdo kousek od Ružoberoka s tím, že odtud jako ze základního tábora budeme postupně vyrážet na společné treky v blízkém i vzdáleném okolí. Měli jsme k dispozici prodloužený víkend, respektive skoro pět dnů od soboty do středy. Sobotní půlden jsme sice strávili cestováním, ale čert to vem, zbytek dne jsme se alespoň seznámili s okolím Májekovej chaty a vyšlápli si kopec na Malino Brdo. Uff. Na rozhýbání cestováním a stářím ztuhlých kostí vcelku výzva.

Na neděli byl pak plán jasný. Uděláme určitě nějaký celodenní výlet. OK, zkusme tedy Velký Kriváň. Rychle snídáme. Cesta autem z Ružomberka do Staré doliny je nějakých 50 km, takže slabá hodinka. Projíždíme Terchovou, vesnicí spojovanou s legendárním Jurou Jánošíkem, jehož sedmimetrová socha vrhá hrdý stín na malý kopeček u parkoviště na kraji vesnice. K soše proudí davy lidí, aby si udělali selfie s betonovým gerojem. My ale pokračujeme dále k lanovce.

Vesnicí rychle projíždíme. Na konci Vrátné už vidíme několik záchytných parkovišť u kabinkové lanovky nahoru blíže ke Kriváni. Parkujeme a suneme se k pokladnám pod lanovkou. Kabinka je jedinou možností, jak se rychle dostat nahoru neboť představa, že těch asi 1800 m s převýšením 740 m traverzujeme pěšky úzkou cestičkou nahoru nás dost vyděsila.

Hyena je už lehce nervózní, tuší zase nějakou zradu. Kabinka lanovky je pro ni opět tou bestií, co žere dole lidi ve velkém, aby je nahoře zase znechuceně vyplivla, neboť jí asi nechutnají. Nejspíše si vzpomněla na svou první cestu lanovkou na Černou horu v Krkonoších a odmítá dobrovolně do té obludy znovu nastoupit. Jsme ale připraveni, Hyenu beru do náručí a necháváme se kabinkou pozřít společně. To jí uklidňuje a spolu se zavřenými dveřmi se smiřuje s dalším sežráním.

Na každém sloupu to lehce zadrncá, což Hyenu opět lehce vyděsí ale je to už v podstatě její třetí cesta kabinkou, takže by si mohla už pomalu zvykat. Netrvá to ale dlouho a úprkem vystupujeme všichni na horní stanici lanovky. Hyena spíše z kabinky hystericky vypadává, ale pevná zem pod nohama jí uklidňuje. Na rozcestí nad konečnou lanovky je spousta lidí.

Vpravo se před námi tyčí Velký Kriváň (1709 m.n.m) a jako had se nahoru vine vyšlapaná cesta. Po levé straně jeho menší bratříček Chleb (1647 m.n.m) a jako třetí varianta na rozcestí je cesta dolů mezi kopci k Chatě Pod Chlebom. Zvažujeme naše možnosti. Jít dolů k chatě abychom všechno museli zase šlapat nahoru je nesmysl. Vydáváme se tedy směrem k Chlebu. Hřebenovka na začátek má přednost. Uděláme takový pěkný okruh Chleb – Hromové – sedlo pod Stenami – chata Pod Chlebom – Velký Kriváň – Pekelník – sedlo Pod Koniarkami – žlutou spojkou dolů k rozcestníku Chrapáky a konečně modrou po vrstevnici zpět k lanovce. Plán je tedy jasný, nebude to jistě víc jak 12 km.

Cesta stoupá nahoru, ale převýšení kolem 100 m není tak hrozné jak by se zdálo. Hyena má spoustu sil a energie a táhne do kopce jako tank. Cvakám jí na pružné vodítko k pasu a tak mám svého osobního šerpu co mi pomáhá do kopce ?. Všechno jí zajímá. Kosodřevina tu u cesty, kameny támhle v dáli a co támhleta vyhlídka, tam se také musíme určitě podívat. Mám takový pocit, že můj šerpa je lehce sjetý neboť cestu křižujeme od jednoho okraje ke druhému. Pořád je ale kam koukat. Pod námi vlevo dole se vine Vrátná k lanovce, před sebou máme výhled na Chleb, Hromové a Poludňový grúň (1460 m.n.m) a na druhé straně vpravo zase na Úplaz (1450 m.n.m) a do Šútovskej doliny.

Vrcholek Chlebu je celkem malý, plochý a kamenitý. Je s podivem kolik lidí se sem dneska vyšplhalo. Cvakneme pár fotek a po malém hřebínku pokračujeme směrem na Hromové (1636 m.n.m). Tady je nepoměrně méně lidí než na Chlebu. Vrcholek kopce označuje pouze malá cedulka zapíchnutá vedle cestičky. Úzká cestička k vrcholu mi připomíná hřebenovku nad rakouským Raurisem. Malá, uzoučká a kamenitá, vyšlapaná do malého korýtka v travnatém svahu.

Dalo by se pokračovat dále po červené pořád po hřebenu směrem k jižnímu vrcholu Stěn, ale tím bychom narušili náš plánovaný okruh. Děláme tedy ostrou pravou a po žluté značce „slaňujeme“ pomalu svahem dolů na rozcestí Kopiská. Kameny se střídají s kluzkou hlínou a tak to nejde moc rychle. Kosodřevinou a keři se prodereme dále, přeběhneme malé kamenné pole a dole pod námi je už vidět střecha Chaty pod Chlebom. Malá rozmáčená louka u chaty by se dala normálně přeběhnout, značka vede přímo rovně přes ní, ale po prvním kroku se moje nohy boří hluboko do vody na louce. Nedá se nic dělat, musím s Hyenou udělat malý oblouček okolo. Horská polňačka u chaty nás bezpečně dovádí dál.

Vzhledem k tomu, že chata je relativně blízko od lanovky je tu vcelku dost lidí. Před chatou je asi 30 velkých stolů s lavicemi. Po chvilce se jeden uvolňuje, a tak si můžeme konečně sednout. Výborné místo pro načerpání sil pro další výstup. Vystojím malou frontu uvnitř chaty. Výborné studené pivko a baraní gulášek v kotlíku posilní na další cestu víc než dobře. Pod chatou je trubkou vyvedený pramen vody, který ústí do takové nevelké ocelové nádrže, asi tak 2x3m. Vedu Hyenu k nádrži ať se napije. Ta to ale bere z gruntu a do nádrže se vrhá po hlavě, což vyvolává u místních úsměv na tváři. Je tu asi metr vody, což na pár temp v ledové vodě bohatě stačí. Osvěženou a vytlemenou jí za postroj vytahuju zpátky na břeh.

Nu což, máme v nohách zatím asi 4,5 km, je potřeba pokračovat dále. Popadáme batohy, Hyenu a pokračujeme onou horskou polňačkou nahoru, směrem k rozcestí u Snilovského sedla, kde jsme dneska začínali. Tím uzavíráme první polovinu našeho dnešního treku. Cesta je sice do kopce nahoru ale je široká a rovná, netrvá tedy dlouho a jsme zpátky u rozcestí.

Zespoda cesta na Velký Kriváň vypadá drsně a náročně, ale je to pouhé zdání. Pomalu stoupáme nahoru. Je horko a proto to nejde tak rychle. Vodou z lahve a z vaku osvěžujeme Hyenu, musí mít také žízeň stejně jako my. Upocení a udýchaní shazujeme batohy do trávy nad rozcestím těsně pod vrcholem. Alespoň uděláme ještě nějaký snímek a rozhlédneme se okolo. Je tu krásně. Mraky kreslí svými stíny tmavé ostrovy, co utíkají po úbočích a hřebenech okolních kopců a sluníčko pro změnu vykresluje zářivě zelenou barvu trávy a kosodřeviny v kontrastu se šedivou a světlou barvou skal okolo.

Na hlavou slyšíme nějaký zvuk. Větroň nízkým přeletem těsně nad vrcholem Velkého Kriváně prosviští nad našimi hlavami a v lomené zákrutě to otáčí vlevo nad dolinu. Křídla se prohýbají jak se snaží opět nabrat výšku a snaží najít další stoupavý proud vzduchu nad kopci. Daří se to mu rychle, trvá to pouze pár vteřin a je opět o nějakých 100 m výše.

Velký Kriváň. Náš dnešní hlavní cíl. Pár posledních výškových metrů na vrchol zdoláváme vcelku rychle. Zespoda vypadal majestátně ale tady nahoře je to spíše takový placatý kopec s pár skalisky, kterých je okolo spousta.

Na kopci je opět spousta lidí a také několik psů. Vcelku fouká, bereme tedy mikiny. Výhled je tu luxusní, akorát se po skalnaté špičce kopce špatně pohybuje. Kameny vcelku kloužou. Všechny kopečky co jsme už dneska stihli pokořit jsou odtud krásně vidět. Slunce a mraky opět kreslí naši známou tmavou rychle běžící ostrovní mapu po okolní krajině. Ta najednou vypadá jako flekatý dalmatin (nebo Hyena). Ostatně ta odpočívá opodál ale nevypadá to, že by byla nějak zvlášť unavená, pořád má ještě sil na rozdávání. Ale neboj, máme před sebou ještě minimálně dalších 4,5 nebo 5 km.

Vracíme se zpátky. U rozcestí dole na hraně se dáváme doleva, stále po červené hřebenovce. Střídá se jedovatě zelená tráva s kameny a štěrkem, sem tam musíme přelézt i nějaký ten balvan. Cesta je chvílema pekelná, ale tak to má přece být směrem k Pekelníkovi (1609 m.n.m), prostě stylovka. Pekelník, to je už takový rozlezlejší kopeček nedaleko Velkého Kriváně. Svahy má asi nejzelenější co jsme dnes viděli. Za Pekelníkem padáme o nějakých 120 výškových metrů níže do sedla Bublen. Dalo by se pokračovat sice dále například na Koniarky po zelené nebo dále po červené ale jsme omezeni časem. Musíme stihnout poslední lanovku v 17 hodin, jinak bude strmý traverz po sjezdovce dolů. Pěšky. A to by teprve bylo peklo.

Čekají nás poslední asi 2 km cesty. Žlutá spojka od sedla padá strmě dolů k dalšímu rozcestí na modrou. Cesta klouže po drobném štěrku, co tu je. Hyenu musím držet nakrátko a brzdit jí, jinak bychom sáňkovali dolů oba. Po zadku. Je už lehce znát únava, už tolik netáhne a dá si říct. Poslední metry jsou opravdu značně kluzké. Modrá značka musí být někde vpravo těsně pod námi, ale nevidíme jí a cestu si tedy bohužel nezkrátíme. Musíme dojít až na rozcestí.

Modrá značka podle mapy by měla kopírovat víceméně vrstevnici, ale realita je bohužel jiná. Chvilku stoupáme strmě nahoru abychom po pár metrech opět spadli dolů. Cestička je úzká, že i Hyena má občas problém se protáhnout. Kolem cestičky je spousta malin a borůvek. Takže se mohutně osvěžujeme. Maliní je místy tak husté, že čekáme před každou zatáčkou, kdy nás vybafne nějaký medvěd. Medvěda nepotkáváme, ale dvě malé skupinky turistů mířící opačným směrem ano.

Poslední zbytek dnešního okruhu je už v závěru vcelku únavný. Tím že jdeme po hraně kopce někde v jeho polovině ani výhledy už nejsou takové. Ještě že tu jsou ty maliny. Vylézáme z kosodřeviny nad horní stanicí lanovky. Časově jsme na tom více jak v pohodě, tak využíváme že lanovka zrovna premává a řadíme se do fronty. Naše kabinka přijíždí a Hyena se rázem vzpamatovává z únavy.

„Zase ta bestie, nenastoupím a to ani náhodou aby jste si nemysleli“.

Kabinka nás pomalu ale jistě míjí jak ve zpomaleném filmu, okolo stojící lidé pobaveně sledují náš veselý divadelní nástup. Hyena si sedá, pak lehá, drápy pevně zaklíněny do gumové rohože, hlavně ať nikdo po ní nechce nástup do té potvory. Nedá se nic dělat, popadám Hyenu do náručí a nastupujeme společně. Kabinka se nebezpečně zhoupne, když tam dovnitř společně vtrhneme. Ještě pár chvil a ujela by nám. Ty lanovky nám dávají zabrat. Je to Hyenina čtvrtá jízda, jestli dobře počítám. Snad se to časem zlepší.

Výstup dole z kabinky už je v pohodě. Žádné zbytečné divadlo ani poprask už nezpůsobujeme. Sláááva. K autu je to už kousek. Mačkám stopku na hodinkách, nakonec to bylo přes 14 km, nastoupáno 1697 výškových metrů, takže paráda, dnes splněno na výbornou. Až na ty lidi co jsme místy potkávali vcelku parádní výlet.

Petr – smečkočlen ?

P.S.: tady je pokračovaní naší slovenské anabáze na malý Salatín, den druhý nebo pohodový výlet Gaderskou dolinou

Hyena skvrnitá
Jsem hyena skvrnitá ... tedy vlastně nejsem byť tak vypadám ... Dali mi jméno Elisia a jsem německá ohařka a tohle je můj blog. Někdy mi říkají taky Elišo nebo Ty zmetku ale já jsem v tom fáaakt nevině. Ráda bych se s Vámi podělila o střípky z mého života. Psát teda nemůžu to dá rozum, drápem to taky moc nejde že, ale někdo ze smečky to jistě rád zařídí :-). Kdyby něco tak mi drápejte na hyena@hyenaskvrnita.cz.
Hyena skvrnitá on GoogleHyena skvrnitá on Rss

12 787 odpovědí na “Slovensko, prodloužený víkend – díl první, Velký Kriváň, výlet s Hyenou po hřebenech”

 1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

 2. Want to detailed introductory course in creative writing-novel,short story,even plays and screenplays. Written before but not published and no formal training..

 3. This is some agreeable material. It took me some time to finally find this web page but it was worth the time. I noticed this article was buried in yahoo and not the first spot. This web site has a lot of fine stuff and it doesnt deserve to be burried in the searches like that. By the way I am going to add this web publication to my list of favorites.

 4. Hi, this an awesome article dude. Thnx Unfortunately I’m having problem with ur rss . Fail to subscribe to it. Does anybody having identical rss issue? Anyone who knows please respond. Thanks in advance

 5. [url=https://genericcialismedicinewithnoprescription.quest/]tadalafil 20mg generic cost[/url] [url=https://buycialis5mgwithoutprescription.quest/]cialis tablets purchase[/url] [url=https://bestcialis20mgnoprescription.quest/]cilais[/url]

 6. [url=http://bestcialistabsorder.quest/]tadalafil 20 coupon[/url] [url=http://tadalafiltab.online/]pharmacy online tadalafil[/url] [url=http://buyviagra150mgwithnoprescription.quest/]cheapest generic viagra prices[/url] [url=http://bestviagratabletrx.monster/]cheap viagra generic 100mg[/url] [url=http://strattera.sbs/]strattera 25 mg pills[/url]

 7. отель променад ростов на дону официальный сайт кострома гостиница троя
  анапа океан бассейн леогранд санаторий парус крым
  путевка на новый год 2022 база отдыха донецк ростовская область отель треффен на белорусской

 8. гостиница заря чебоксары отели печоры
  вакансии в абхазии 2021 redline хостел екатеринбург саки крым отзывы отдыхающих
  деметра витязево официальный сайт крым горящие туры из москвы на двоих талка виладж

 9. отдых на черном море крым санатории в дивноморском
  отдых форос иваново отель русский манчестер как получить кэшбэк за туры по россии
  шексна вардане официальный расписание васильево казань мокроусов крым

 10. крым туры цены санатории в пушкинском районе
  гостевой дом априори витязево золотая рыбка прибрежное четыре сезона рязань
  1001 ночь отель крым официальный сайт анапа ол инклюзив гостиница оренбурга цены

 11. калининград путевки цены отдых в подмосковье с животными
  санаторий парус анапа цены на 2021 надежда курортный комплекс отели адлера все включено
  виноградная 27 сочи санаторий вулан архипо осиповка официальный сайт отдых в россии санатории

 12. хаят сочи цена за номер в сутки сайт отдых с детьми
  станция отель санкт петербург евпатория частные гостиницы зеленоградск санаторий зеленоградск официальный сайт
  отели в крыму все включено 2021 покровский медведь московская 112а

 13. [url=https://bactrim.sale/]bactrim 80mg 400mg[/url] [url=https://cozaar.cfd/]cozaar 20 mg[/url] [url=https://toradol.sbs/]toradol for migraines[/url] [url=https://baclofen.run/]buy baclofen europe[/url] [url=https://dipyridamole.cfd/]dipyridamole 200 mg capsules[/url] [url=https://vardenafil.tech/]levitra price uk[/url]

 14. radisson москва отель отели сочи на новый год с бассейном
  пансинусит лечение санаторий мо в пятигорске официальный сайт отель парк родник г пятигорск
  морская 10 архипо осиповка kompass hotel круиз геленджик гостевой дом милана витязево

 15. [url=http://cozaar.cfd/]cozaar tablet[/url] [url=http://prednisone.agency/]prednisone 60 mg daily[/url] [url=http://neurontin.works/]gabapentin for sale canada[/url] [url=http://vardenafil.tech/]sale levitra[/url] [url=http://buyclindamycin.monster/]buy clindamycin online[/url]

 16. [url=https://tizanidine.icu/]tizanidine average cost[/url] [url=https://tetracycline.company/]average cost of tetracycline[/url] [url=https://vardenafil.sale/]levitra prices in mexico[/url]

 17. гостиница манифест санкт петербург отели приозерска ленинградской области
  анапа урал пансионат отель надежда геленджик хостел в тобольске недорого цены
  гостиница ribera resort spa санаторий для суставов официальный сайт санатория эльбрус в железноводске

 18. [url=https://methocarbamol.today/]drug robaxin 500mg[/url] [url=https://buspar.cfd/]how much does buspar cost[/url] [url=https://avana.sbs/]dapoxetine buy[/url] [url=https://buystrattera.guru/]where to buy strattera[/url] [url=https://tamoxifen.run/]tamoxifen 10 mg brand name[/url]

 19. [url=http://buystrattera.guru/]strattera 25mg cap[/url] [url=http://bactrim.sale/]bactrim cream over the counter[/url] [url=http://lanoxin.quest/]digoxin order[/url] [url=http://domperidone.cfd/]motilium usa[/url] [url=http://buyinderal.life/]propranolol hemangioma[/url] [url=http://atenolol.life/]tenormin 25 mg tab[/url]

 20. [url=https://tamoxifen.life/]buy generic nolvadex[/url] [url=https://furosemide.company/]lasix 12.5mg cost[/url] [url=https://vardenafil.sale/]cheap generic levitra online[/url] [url=https://fildena.life/]fildena india[/url]

 21. геленджик кабардинка санаторий жемчужина моря отзывы сочи отель с бассейном с подогревом
  гостиница меридиан саранск официальный сайт нева алушта официальный сайт цены отель на эскадронной евпатория официальный сайт
  ангел самара у семи мостов как добраться из москвы в белокуриху

 22. [url=http://isotretinoin.store/]roaccutane 20mg[/url] [url=http://tamoxifen.run/]order nolvadex canadian[/url] [url=http://retinoa.cfd/]retino gel[/url] [url=http://toradol.sbs/]toradol without prescription[/url] [url=http://buynexium.life/]where to buy nexium in singapore[/url] [url=http://clonidine.site/]clonidine tab 0.1mg[/url] [url=http://sildalis.life/]sildalis 120 mg order usa pharmacy[/url]

 23. [url=http://atenolol.fun/]atenolol 50 india[/url] [url=http://erythromycintab.online/]erythromycin 333[/url] [url=http://wellbutrin.click/]zyban tablets cost[/url] [url=http://amoxicilin.online/]augmentin 1000 mg 62.5 mg[/url] [url=http://vardenafil.sale/]levitra prices canada[/url] [url=http://tamoxifen.life/]buy tamaxophen[/url]

 24. дон кихот отель севастополь пансионаты
  отели омска магнитотерапия в санатории ирэн абхазия официальный сайт
  мини отель ростов озеро сновидений евпатория официальный сайт цены мастер отель котельники

 25. [url=http://silagra.click/]silagra 50[/url] [url=http://vardenafil.tech/]levitra for daily use[/url] [url=http://paxil.life/]buy paxil usa[/url] [url=http://trazodone.lol/]trazodone 100mg brand name[/url] [url=http://atenolol.life/]atenolol pills[/url] [url=http://isotretinoin.store/]how to get accutane online[/url] [url=http://onlinedrugstore.agency/]canadapharmacyonline[/url]

 26. санаторий самотлор нижневартовск официальный сайт горизонт геленджик официальный сайт цены
  санаторий мечта евпатория кортъярд сити центр отдых в лермонтово 2021
  расписание электричек горный воздух адлер санаторий лермонтово официальный сайт семейный отель славянка

 27. хостел на каширском шоссе респект холл резорт спа 4 ялта крым
  нарлен коктебель радоновые ванны в подмосковье феодосия отдых на берегу моря 2021
  места отдыха в белоруссии военный санаторий чемитоквадже санаторий мыс видный корпус арена отзывы

 28. [url=http://azithromycintab.online/]zithromax pills for sale[/url] [url=http://azithromycin.email/]buy azithromycin over the counter canada[/url]

 29. парк отель солнечный сайт санаторий в вороново
  скорость туроператор сочи дома отдыха у моря оздоровительные комплексы
  пансионат олимпийский дагомыс инна отель евпатория симпл хостел санкт петербург

 30. [url=https://skypharmacy.store/]canadian pharmacy meds[/url] [url=https://familystorerx.quest/]canadian pharmacy ed medications[/url] [url=https://happyfamilypharmacy.monster/]online pharmacy indonesia[/url]

 31. алеан аквалоо пансионат кяласур сухум официальный сайт
  курорт в сочи отель в химках с бассейном отель мрия в крыму где расположен
  отдых в архипо осиповке 2021 ооо алтика горный алтай санаторий жемчужина гаспра

 32. [url=https://cymbalta.cfd/]cost cymbalta 30mg[/url] [url=https://buyflomax.monster/]can you buy flomax over the counter[/url] [url=https://valtrex.business/]cost of valtrex[/url]

 33. отель на площади ленина нижний новгород орбита туапсе отзывы
  гостиница абсолют уфа гостиница солнечный анапский санаторий
  санаторий имени ленина ундоры фото лазаревская краснодар новогодние туры в крым 2022

 34. [url=https://zoviraxtab.online/]acyclovir 500 mg price[/url] [url=https://buyprednisolone.life/]prednisolone 4 mg tablets[/url] [url=https://accutane.sbs/]accutane no prescription[/url] [url=https://prozac.icu/]cheap prozac[/url] [url=https://azithromycintab.online/]azithromycin amoxicillin[/url]

 35. [url=https://orderalbuterol.online/]albuterol tablets online pharmacy[/url] [url=https://avodarttab.online/]avodart medicine[/url] [url=https://buyonlinedrugstore.life/]rx pharmacy no prescription[/url] [url=https://antabuse.business/]where to buy antabuse in australia[/url]

 36. [url=https://celecoxib.site/]order celebrex online[/url] [url=https://erythromycin.company/]erythromycin antibiotics[/url] [url=https://stromectol.agency/]stromectol price in india[/url] [url=https://tetracycline.wtf/]tetracycline capsule price[/url]

 37. [url=http://valtrex.business/]valtrex generic otc[/url] [url=http://buylyrica.online/]buy lyrica 300 mg online[/url] [url=http://cymbalta.cfd/]buy cymbalta online[/url] [url=http://modafinil.site/]provigil online uk[/url] [url=http://azithromycin.email/]can you buy azithromycin[/url] [url=http://azithromycintab.online/]medicine azithromycin 250 mg[/url] [url=http://pharmacyonline.run/]canadian pharmacy generic viagra[/url] [url=http://zofran.company/]zofran 10 mg[/url]

 38. [url=http://cytotec.life/]order misoprostol[/url] [url=http://buyfurosemide.life/]furosemide online no prescription[/url] [url=http://provigil.site/]modafinil india pharmacy[/url] [url=http://buystromectol.monster/]stromectol[/url] [url=http://buyrobaxin.monster/]robaxin 500mg canada[/url] [url=http://avodarttab.online/]avodart canada pharmacy[/url] [url=http://lopressor.cfd/]lopressor over the counter[/url]

 39. [url=http://stromectol.agency/]stromectol tablets for humans[/url] [url=http://erythromycin.company/]erythromycin 100 for sale[/url] [url=http://cymbalta.cfd/]buy cymbalta 60 mg[/url] [url=http://dapoxetine.life/]priligy in india[/url] [url=http://fluconazole.run/]diflucan cream[/url]

 40. [url=http://modafinil.guru/]buy modafinil online fast shipping[/url] [url=http://buysynthroid.boutique/]how much is generic synthroid[/url] [url=http://buystromectol.monster/]ivermectin generic[/url] [url=http://doxycycline.lol/]doxycycline online canada without prescription[/url] [url=http://tadacip.sbs/]tadacip cipla[/url] [url=http://buyciprofloxacin.monster/]ciprofloxacin where can i buy[/url]

 41. [url=http://lexapro.icu/]brand name lexapro online[/url] [url=http://buysynthroid.boutique/]synthroid best prices[/url] [url=http://lyrica.agency/]lyrica 50 mg cost[/url] [url=http://modafinil.guru/]cheapest modafinil australia[/url] [url=http://trazodone.capetown/]trazodone 100mg capsules[/url] [url=http://albuterol.site/]albuterol ventolin[/url] [url=http://azithromycin.agency/]buy azithromycin uk[/url]

 42. [url=https://prednisolone.company/]prednisolone pill[/url] [url=https://methocarbamol.fun/]where to buy robaxin 750 in canada[/url] [url=https://tretinoin.company/]retin-a micro[/url] [url=https://augmentin.click/]amoxicillin 1000 mg price[/url] [url=https://valtrex.business/]buy valtrex 500 mg[/url]

 43. [url=https://tadacip.sbs/]buy tadacip 20mg[/url] [url=https://lexapro.icu/]buy lexapro online no prescription[/url] [url=https://buyproscar.life/]finasteride otc[/url] [url=https://estrace.cfd/]estrace cream discount[/url] [url=https://doxycycline.lol/]doxycycline tablet price in india[/url] [url=https://buyfurosemide.life/]buy furosemide 100 mg[/url]

 44. [url=http://estrace.cfd/]estrace no prescription[/url] [url=http://zithromax.life/]where can i buy azithromycin 500mg over the counter[/url] [url=http://buylevaquin.life/]generic levaquin[/url] [url=http://doxycycline.lol/]doxycycline 100mg price 1mg[/url] [url=http://buyonlinedrugstore.quest/]pharmacy without prescription[/url] [url=http://plavix.xyz/]compare plavix prices[/url] [url=http://suhagratab.online/]suhagra 50 mg[/url]

 45. [url=http://zovirax.site/]order acyclovir online uk[/url] [url=http://buycafergot.life/]buy cafergot usa[/url] [url=http://azithromycintab.online/]azithromycin tabs 250 mg[/url]

 46. [url=http://zoloft.run/]zoloft.com[/url] [url=http://azithromycin.agency/]azithromycin 1200 mg[/url] [url=http://buycanadianpharmacy.quest/]canadian pharmacy drugs online[/url] [url=http://buytadalafil.life/]cialis 20mg price in india online[/url] [url=http://buychloroquine.life/]melubrin[/url] [url=http://effexor.run/]effexor 25mg[/url] [url=http://buyproscar.life/]buy proscar online usa[/url]

 47. [url=http://bactrimtab.online/]buy bactrim online without a prescription[/url] [url=http://buyxenical.life/]orlistat singapore[/url] [url=http://buylyrica.quest/]lyrica brand name[/url] [url=http://methocarbamol.fun/]robaxin 1000 mg[/url] [url=http://azithromycin.stream/]azithromycin medicine over the counter[/url] [url=http://tretinoin.site/]tretinoin cream from mexico[/url] [url=http://zoloft.icu/]buy brand name zoloft online[/url]

 48. [url=https://singulairtab.online/]singulair tablet 5mg[/url] [url=https://bactrimtab.online/]bactrim cream otc[/url] [url=https://stromectol.agency/]stromectol over the counter[/url] [url=https://buylyrica.quest/]lyrica cap 75mg[/url]

 49. [url=http://buyfurosemide.life/]lasix 1975[/url] [url=http://zovirax.cfd/]medicine zovirax[/url] [url=http://budesonide.click/]budesonide uk[/url] [url=http://lexapro.icu/]buy lexapro online canada[/url] [url=http://buyonlinedrugstore.quest/]pharmacy online uae[/url] [url=http://buystromectol.monster/]stromectol online[/url] [url=http://buytadalafil.life/]real cialis cheap[/url]

 50. [url=http://zithromax.life/]azithromycin rx[/url] [url=http://azithromycint.shop/]azithromycin 788[/url] [url=http://tadacip.sbs/]buy tadacip in usa[/url] [url=http://plavix.xyz/]generic plavix available in usa[/url] [url=http://buyrobaxin.monster/]discount robaxin[/url] [url=http://buyproscar.life/]propecia pills buy[/url] [url=http://lexapro.icu/]lexapro generic cost[/url]

 51. [url=http://tretinoin.email/]tretinoin order online[/url] [url=http://trazodone.network/]trazodone 100 mg tablet[/url] [url=http://cymbalta.cfd/]how much is cymbalta[/url] [url=http://zovirax.site/]acyclovir purchase canada[/url] [url=http://celecoxib.site/]buying celebrex in mexico[/url] [url=http://buylyrica.online/]cost of lyrica medication[/url] [url=http://vardenafil.fun/]generic levitra 20mg pills[/url]

 52. [url=http://fluoxetine.works/]prozac 60[/url] [url=http://buyonlinedrugstore.life/]online pharmacy bc[/url] [url=http://modafinil.guru/]modafinil prescription cost[/url] [url=http://azithromycint.shop/]azithromycin buy over the counter uk[/url] [url=http://provigil.site/]modafinil prescription usa[/url] [url=http://accutane.sale/]buy cheap accutane uk[/url]

 53. [url=https://azithromycin.agency/]where can i buy azithromycin[/url] [url=https://estrace.cfd/]prices estrace cream[/url] [url=https://buylevaquin.life/]levaquin 750 mg[/url] [url=https://buyneurontin.life/]neurontin 100 mg caps[/url] [url=https://provigil.site/]modafinil prescription[/url]

 54. [url=https://lyrica.icu/]lyrica prescription coupon[/url] [url=https://prednisone.works/]prednisone 7.5 mg daily[/url] [url=https://prazosinp.com/]prazosin 5 mg[/url] [url=https://levitragenuine.com/]generic vardenafil[/url] [url=https://buyfinpecia.shop/]order propecia canada[/url]

 55. [url=http://zovirax.site/]price of acyclovir in india[/url] [url=http://prozac.icu/]order fluoxetine hcl 20 mg capsules[/url] [url=http://buylyrica.online/]lyrica 25 mg price[/url]

 56. [url=http://buydiclofenac.life/]cost of diclofenac 3[/url] [url=http://toradol.icu/]toradol for pain[/url] [url=http://lexapro.icu/]cipralex india[/url] [url=http://buystromectol.monster/]oral ivermectin cost[/url] [url=http://lopressor.cfd/]lopressor 25 mg generic[/url] [url=http://buyfurosemide.life/]furosemide 40 mg[/url] [url=http://buyproscar.life/]buy propecia from canada[/url]

 57. [url=https://accutane.sbs/]buy accutane online australia[/url] [url=https://azithromycin.email/]zithromax buying[/url] [url=https://drugstore.agency/]canadian pharmacy online ship to usa[/url]

 58. [url=http://lyricatab.online/]lyrica 100 mg cost[/url] [url=http://metforminv.online/]metformin 50 mg tab[/url] [url=http://adrugstore.online/]best online pet pharmacy[/url] [url=http://propeciatabs.shop/]propecia where to buy uk[/url] [url=http://ventolinmd.online/]ventolin capsule[/url]

 59. [url=https://vardenafil.icu/]online levitra[/url] [url=https://albuteroltabs.online/]ventolin prescription uk[/url] [url=https://accutanex.quest/]accutane canada[/url] [url=https://happyonlinedrugstore.online/]best online pharmacy for viagra[/url] [url=https://augmentin.site/]augmentin 375 price in india[/url] [url=https://tretinoin.life/]retin a online pharmacy uk[/url]

 60. [url=https://diflucantab.online/]where to buy diflucan without prescription[/url] [url=https://retinacream.quest/]tretinoin cream buy online uk[/url] [url=https://amoxicillintab.shop/]amoxicillin 500mg price in usa[/url] [url=https://tretinointabs.online/]where can i buy tretinoin online[/url] [url=https://synthroidm.monster/]synthroid from india[/url]

 61. [url=https://clomidclomiphene.online/]clomid nz[/url] [url=https://azithromycinz.online/]azithromycin 25 mg tablet[/url] [url=https://amitriptylinetabs.quest/]buy elavil online[/url]

 62. [url=https://vardenafil.icu/]buy levitra uk[/url] [url=https://diflucan.run/]diflucan discount[/url] [url=https://sildenafil.icu/]female viagra tablets price in india[/url] [url=https://albuteroltabs.online/]albuterol with no prescription[/url] [url=https://modafinilz.quest/]provigil no prescription[/url] [url=https://agabapentin.com/]buy generic neurontin[/url] [url=https://zoloftsertraline.shop/]zoloft 100mg best price[/url]

 63. [url=http://augmentin.site/]amoxicillin 500 mg capsule cost[/url] [url=http://vardenafil.icu/]levitra discount canada[/url] [url=http://accutanex.quest/]price of accutane in australia[/url] [url=http://accutane.run/]accutane price australia[/url] [url=http://clomipheneclomid.shop/]pct clomid[/url]

 64. [url=https://metformin247.online/]584 metformin[/url] [url=https://celexatabs.shop/]celexa tabs[/url] [url=https://diflucan.run/]order diflucan online[/url] [url=https://clomidclomiphene.online/]average cost of clomid[/url]

 65. [url=https://clomid2022.com/]how to buy clomid[/url] [url=https://antabusedisulfiram.online/]antabuse pills[/url] [url=https://albuteroltabs.online/]albuterol 0.42[/url] [url=https://sildenafil.icu/]buying sildenafil 100mg[/url]

 66. [url=https://acyclovir.run/]otc zovirax[/url] [url=https://escitalopramlexapro.shop/]lexapro generic over the counter[/url] [url=https://celebrextabs.monster/]celebrex capsule 100mg price[/url] [url=https://prednisonex.quest/]prednisone oral[/url] [url=https://ventolinmd.online/]buy ventolin inhaler online[/url] [url=https://stromectolivermectin.online/]ivermectin lice[/url]

 67. [url=http://zoloftsertraline.shop/]zoloft cost canada[/url] [url=http://amitriptylineelavil.shop/]can i buy amitriptyline online[/url] [url=http://ventolintabs.online/]albuterol 4mg[/url]

 68. [url=https://ventolinz.monster/]proventil hfa 90 mcg inhaler[/url] [url=https://propecia.run/]buy propecia online usa[/url] [url=https://retinacream.quest/]tretinoin 1 cream coupon[/url] [url=https://proscarfinasteride.shop/]how much is propecia prescription[/url] [url=https://metforminx.monster/]metformin where to get[/url] [url=https://acyclovir.run/]acyclovir no prescription india[/url]

 69. [url=https://tretinointabs.online/]best retin a cream over the counter[/url] [url=https://prozactabs.online/]fluoxetine 25[/url] [url=https://stromectolivermectin.online/]ivermectin 20 mg[/url] [url=https://diflucantab.online/]where to get diflucan without a prescription[/url] [url=https://amoxicillintab.shop/]augmentin prescription cost[/url] [url=https://synthroidm.monster/]synthroid 188 mcg[/url] [url=https://albuteroltab.shop/]buy ventolin in mexico[/url] [url=https://prednisonex.quest/]prednisone 5 tablet[/url]

 70. [url=https://lasixztab.monster/]lasix without script[/url] [url=https://sildenafilgen.monster/]pharmacy price comparison viagra[/url] [url=https://metformin247.online/]metformin 500 buy[/url] [url=https://prednisone.sbs/]canadian pharmacy prednisone[/url] [url=https://clomidclomiphene.online/]canadian pharmacy clomid[/url] [url=https://cymbaltatabs.online/]cymbalta price south africa[/url]

 71. [url=https://tretinointabs.online/]where to buy retin a without a prescription[/url] [url=https://proscarfinasteride.shop/]buy propecia tablets[/url] [url=https://ventolinmd.online/]generic combivent[/url] [url=https://metforminv.online/]metformin 750 mg price[/url] [url=https://lexaprotab.online/]no prescription cipralex[/url] [url=https://doxycycline247.online/]doxycycline 100g[/url] [url=https://celebrextabs.monster/]celebrex from canada[/url] [url=https://lyricatab.monster/]lyrica 200 mg[/url]

 72. [url=http://prozactabs.online/]buy prozac no prescription[/url] [url=http://doxycycline247.online/]buy doxycycline 100mg[/url] [url=http://escitalopramlexapro.shop/]cost of cipralex daily[/url] [url=http://worldpharmacyx.online/]cheapest pharmacy for prescriptions[/url]

 73. [url=http://cafergot.cfd/]cafergot over the counter[/url] [url=http://happydrugstore.quest/]online pharmacy bc[/url] [url=http://ventolinz.monster/]albuterol 2mg[/url] [url=http://lexaprotab.online/]lexapro 5mg australia[/url] [url=http://prednisolonetab.online/]prednisolone 5mg[/url] [url=http://escitalopramlexapro.shop/]lexapro 20 mg coupon[/url] [url=http://tretinoinx.com/]buy retin a mexico[/url] [url=http://stratteraatomoxetine.online/]canadian pharmacy strattera[/url]

 74. [url=https://stromectolivermectin.online/]stromectol for sale[/url] [url=https://ventolinmd.online/]albuterol 0.9[/url] [url=https://lyricatab.monster/]lyrica 300 mg for sale[/url] [url=https://tretinoinx.com/]tretinoin 0.5 cream[/url] [url=https://prozactabs.online/]prozac prescription cost[/url] [url=https://doxycycline247.online/]doxycycline vibramycin[/url] [url=https://zolofta.shop/]zoloft 100 mg pill[/url]

 75. [url=http://valacyclovirvaltrex.shop/]buy cheap valtrex[/url] [url=http://tetracyclinetab.quest/]terramycin for humans[/url] [url=http://trazodonedesyrel.online/]trazodone for sale online[/url] [url=http://onlinevpharmacy.quest/]safe canadian pharmacy[/url] [url=http://stromectolivermectin.shop/]ivermectin tablets[/url] [url=http://cymbaltatab.quest/]cymbalta price australia[/url] [url=http://tretinointab.online/]tretinoin gel prices[/url] [url=http://azithromycinc.quest/]price of azithromycin tablets[/url]

 76. [url=http://drugstores.quest/]canadian world pharmacy[/url] [url=http://sildenafilrx.online/]order viagra online without prescription[/url] [url=http://albuterolv.com/]albuterol over the counter[/url]

 77. [url=https://drugstores.quest/]online pharmacy price checker[/url] [url=https://levitratabs.monster/]where to buy levitra in singapore[/url] [url=https://trazodone.life/]trazodone 100 mg pill[/url] [url=https://clomid.sbs/]order clomid over the counter[/url] [url=https://celebrextab.online/]celebrex 200 mg buy online[/url] [url=https://escitalopramlexapro.online/]lexapro tabs 10 mg[/url] [url=https://canadianfamilypharmacy.quest/]cheapest pharmacy prescription drugs[/url] [url=https://lyrica.life/]generic lyrica 2018[/url]

 78. [url=https://vardenafilv.online/]levitra 20mg price in usa[/url] [url=https://seroquelquetiapine.shop/]seroquel 25 mg tablet[/url] [url=https://valacyclovirvaltrex.shop/]canadian pharmacy valtrex[/url] [url=https://gabapentintabs.online/]gabapentin discount coupon[/url] [url=https://prednisolona.com/]prednisolone gel[/url] [url=https://tretinointab.quest/]tretinoin otc canada[/url] [url=https://azithromycinc.quest/]zithromax order online uk[/url] [url=https://metformin247.com/]can you buy metformin over the counter in uk[/url]

 79. [url=http://accutanetabs.online/]order accutane over the counter[/url] [url=http://sildenafilrx.online/]415 viagra 4[/url] [url=http://sertralinezoloft.shop/]zoloft price in india[/url]

 80. [url=https://onlinepharmacy.life/]which online pharmacy is the best[/url] [url=https://gabapentintabs.online/]neurontin 600 mg coupon[/url] [url=https://azithromycin.run/]where can i get azithromycin 500 mg[/url] [url=https://prednisolone.life/]where to get prednisolone[/url] [url=https://tetracyclinetab.online/]tetracycline 125 mg[/url]

 81. [url=http://valacyclovirvaltrex.shop/]valtrex cheap[/url] [url=http://finasteridetabs.online/]propecia price[/url] [url=http://fluoxetine.sbs/]buy prozac australia[/url]

 82. [url=http://azithromycinc.quest/]azithromycin 4 tablets[/url] [url=http://clomid.click/]clomid online canada[/url] [url=http://onlinevpharmacy.quest/]uk pharmacy[/url] [url=http://augmentingen.com/]how to buy amoxicillin in usa[/url]

 83. [url=http://seroquelquetiapine.shop/]buy seroquel online canada[/url] [url=http://clomid.click/]can i buy clomid over the counter in south africa[/url] [url=http://azithromycine.monster/]where can i purchase azithromycin[/url]

 84. [url=https://fluoxetinetabs.monster/]fluoxetine 30 mg cost[/url] [url=https://clomid.click/]clomid discount[/url] [url=https://lasixm.online/]120 mg furosemide[/url] [url=https://amoxicilline.online/]amoxicillin no rx[/url] [url=https://proscarfinasteride.online/]buy generic propecia[/url] [url=https://gabapentinx.quest/]gabapentin pharmacy[/url] [url=https://fluoxetine.sbs/]fluoxetine cost[/url]

 85. [url=http://onlinevpharmacy.quest/]rx pharmacy[/url] [url=http://prozac.run/]buy fluoxetine without prescription[/url] [url=http://zithromax.click/]zithromax buy cheap[/url] [url=http://tadalafilm.monster/]how much should cialis cost[/url] [url=http://amoxicilline.online/]can i buy amoxicillin over the counter in australia[/url] [url=http://augmentintabs.online/]amoxicillin 875 mg tablet price[/url] [url=http://fluoxetinetabs.monster/]fluoxetine 20mg capsules no prescription[/url]

 86. [url=http://cafergot.life/]buy cafergot tablets[/url] [url=http://amitriptylinetab.online/]amitriptyline cream australia[/url] [url=http://diflucantabs.shop/]diflucan 200mg tab[/url] [url=http://elavilamitriptyline.online/]amitriptyline online[/url]

 87. [url=http://amoxicillingen.com/]buy cheap amoxicillin[/url] [url=http://buyhydroxychloroquine.life/]quineprox 30 mg[/url] [url=http://gabapentin247.com/]gabapentin 300 mg capsule price[/url] [url=http://buymalegra.monster/]generic malegra[/url] [url=http://finpecia.click/]propecia cheapest no prescription[/url] [url=http://buyacyclovir.life/]zovirax capsule[/url]

 88. [url=https://cipro.life/]cipro 500 mg tablet[/url] [url=https://lexaprotab.monster/]buy lexapro canada[/url] [url=https://finpecia.sbs/]finasteride buy[/url] [url=https://augmentin.run/]can you buy amoxicillin in canada[/url] [url=https://flagyl.cfd/]flagyl 250[/url] [url=https://amoxicillina.org/]augmentin 375 mg tablet[/url] [url=https://propecial.monster/]buy propecia in canada[/url] [url=https://pharmacygrand.com/]online pharmacy indonesia[/url]

 89. [url=https://ventolintab.com/]albuterol australia[/url] [url=https://phenergan.sbs/]cost of phenergan[/url] [url=https://gabapentin247.com/]neurontin brand name in india[/url] [url=https://nolvadextamoxifen.shop/]how to get nolvadex in australia[/url] [url=https://phenergan.icu/]phenergan tablets 25mg uk[/url] [url=https://buyretina.life/]where can i get retin a[/url]