Cestou necestou s Hyenou Kokořínskem na hrad Houska

Jarní výlety všichni milujeme. Hyena obzvlášť. Je už dávno po zimě, příroda se probouzí, ale není ještě úplně nastartovaná na léto. Sluníčko se mohutně snaží i když mu to ještě taky úplně nejde a ty výlety jsou takové nějaké hezčí či co. Na Kokořínsku jsme s Hyenou už byli, ale je to už tak dávno, že si to ani nepamatujeme. Takže padlo rozhodnutí, že se sem opět vypravíme. Takový malý výlet jistě nikoho nezabije a okolí tajemné Housky máme rádi. Tak proč ne. Tentokráte to ale vezmeme nějakou delší okružní trasou.

Hodina cesty z Prahy a smykem brzdíme u rybníka za Olešnem ve staré vyschlé strouze u cesty. Stejný nápad jako my mělo už několik lidí před námi a ta naše auto je poslední v řadě. Bude nás čekat vcelku příjemná cesta po červené do kopečka kolem Uhelného vrchu a Drnclíku až na Housku kde dáme pauzu a pak po zelené přes Zkamenělý zámek směr Konrádov zpět.

NavigovatExportovat jako KML pro Google Earth/Google MapyOtevři samostatnou mapu na celé obrazovce
23.3.2019 - cestou necestou Kokořínskem na hrad Houska

načítám mapu - prosím čekejte...

| | km | | /km | +m -m (čisté: m) | stáhnout soubor GPX stáhnout soubor GPX
23.3.2019 - cestou necestou Kokořínskem na hrad Houska 50.478478, 14.611464 Pokračování jarní série výletů po krajích českých. Tentokrát skoro jarně-letním Kokořínskem spojený s výstupem k hradu Houska a pěkným okruhem přes Konrádov, osadu Bílé skály zpět po žluté do Oleška k rybníku. Jarní sluníčko se mohutně snažilo seč mohlo, škoda že nebyl ještě otevřený po zimě hrad Houska. Celý výlet zde.Houska (Navigovat)

Dopolední sluníčko se snaží seč může a příjemná polňačka mezi poli a lesem ubíhá snad sama. Hyenu bohužel zatím pustit nemůžeme, neboť před námi jsou v dálce ohrady pro koně a ohradníky. Dostala oblíbené pružné vodítko a jako zkušený tahač se snaží zrychlovat naše tempo. Před námi je farma Laka, kde uhýbáme doleva. Je to taková samota na konci světa nicméně je v krásném a romantickém prostředí pastvin a skal. Podle všeho je to koňská farma a ty pobíhají kolem naší cesty. Nevím proč, ale Hyenu koně nikdy nebraly a nezajímaly. Ohrady tedy míjíme a dlouhým esíčkem stoupáme mezi starými stromy dále.

Cesta je po deštích rozbitá, ale naštěstí tu nejsou žádné kaluže. Prudký ale krátký kopeček najednou končí, aby po pár desítkách metrů cesty přes louku opět zkoušel naše kolena. Přístřešek pod Drnclíkem míjíme bez povšimnutí.  Přecházíme zelenou značku abychom táhlým obloukem s výhledy do mělkého údolí pokračovali dál po červené.

Před námi se najednou otevírá louka sevřená z jedné strany lesem a z druhé strany zarostlou roklí. Asi v polovině louky pod stromy je malá kaplička. Z dálky vypadá jako takový malý maják. Z blízka je ale malá a pod stříškou se schovávají čtyři malované obrázky.

Louka je naprosto ideální a tak Hyena dostává volno a startuje do dáli. Chvilku si házíme, chvilku aportujeme. Je krásně tak ať chvilku běhá. Pak se z lesa nad námi noří nějací turisté se psem a tak Hyenu opět odchytávám a pokračujeme dále. Široká lesní cesta se kroutí pod Špičákem a malé vyhlídky do zalesněného údolíčka na chvilku odpočíváme. Až na dva cyklisty a jeden pár na procházce jsme tu naprosto sami.

Mezi stromy probleskuje polední sluníčko, koruny stromů se tiše klátí nad našimi hlavami a nám je příjemně. Hyenu už trochu sluníčko unavilo a tak už není takový tahoun jako před chvílí. Netrvá to dlouho a opět vycházíme z lesa.

Už jsme skoro u parkoviště pod Houskou. Na malé louce pod Lipovým vrchem je před námi pod košatou starou lípou opět kaplička, tentokráte ale větší a honosnější a dokonale sem celá ta krásná scenérie zapadá. Být tu lavička je to dokonalé místo pro odpolední posezení.

Pár kroků a je tu stará asfaltka kolem stavení pod Houskou. Lidí za tu chvilku mohutně přibylo a všichni většinou míří nahoru k Housce.  Netrvá to dlouho a za posledním stavením už její střecha vykukuje nad stromy. Když přijdeme blíž jsme trochu (hodně) zklamaní. Tak nějak jsme počítali s tím, že nádvoří už bude otevřené a stánky s dobrotami funkční. Bohužel jsme tu o týden dříve jak následně zjišťujeme. Pivko ani klobáska se tak bohužel nekoná. Na nádvoří je čilý stavební ruch a mohutně se finišuje, aby mohlo být příští víkend otevřeno. Škoda, minimálně na to pivko jsem se opravdu celou cestu těšil 😐  .

No nevadí. K hradu přichází čím dál tím víc lidí co stejně jako my nečetli web hradu a tak jsou stejně zklamáni jako my. Kolem křížku u hradu proběhneme rychle ještě na vyhlídku za jeskyní na kopci. Slibuje výhled až kamsi na Říp ale přestože dnes sluníčko svítí přes opar není Říp bohužel vidět.

Musíme se tedy těch pár metrů vrátit ke hradu a po staré příjezdové cestě ke hradu tentokráte k naší radosti z kopce naše dnešní cesta vesele pokračuje dále.  Serpentýny se kroutí tu doleva, tu doprava, s každou zatáčkou si ale někdo dal tu práci a je poctivě poskládaná ze starých kamenů. Starou zámeckou cestou klesáme rychle pod skály Mlýnského vrchu. Staré duby a buky kolem cesty vlní v odpoledním vánku tiše korunami a někde z houští se ozývá bažant. Tady uděláme odbočku a takovou malou zkratku. Lesňačka nás táhne dále do lesa z kterého jako mohutné pylony vystupují skály Tuboh a Konrád. Aby těch jmen nebylo málo tak kdesi pod námi je ještě Golem a Rabi Lów. Postě magická cesta, to je bez debat.

Po asi 200 metrech narážíme opět na zelenou značku. Dáváme se doprava z kopce dolů. Netrvá to moc dlouho a jsme u Zkamenělého zámku. Z dáli je to jenom nezajímavá skála ale sotva přijdeme blíže je pohled o mnoho zajímavější. Hyena jako by tušila táhne na malý palouček pod skálami. Je tu malé ohniště a támhle pod převisem je vyskládáné i nějaké dřevo na otop. Od paloučku je krásný výhled přes malé skalky dolů do údolí.

Hyena vytahuje z pečlivě vyskládané hromady dřeva kládu, samozřejmě tu, co je až úplně vespod. „Hele kočičko, ty tu nějak hospodaříš!“ kárám ji. „To dřevo není tvoje a kdo to bude uklízet?“ . Hyena nedbá napomenutí a dál okusuje ukořistěnou kládu. „Tohle mi nedělej“ říkám a koukám na holku s větším psem co zrovna přišli ke skalám. Pes způsobně vyklusává s paničkou. Pak ale zaregistruje Hyenu a žene se k nám. „Hele, jestli mi chceš vzít ten klacek tak máš smůlu“ ignoruje ho apaticky Hyena, „Najdi si svůj!“ a dál se věnuje jemné truhlářské práci na opracovávání klacku. Pec vidíc nezájem pokračuje s paničkou dále.

Na kraji skal jsou do úbočí vytesány schody. Cesta tedy vede nahoru. Nechávám Hyenu při její odborné práci s klackem a lezu nahoru. Pár kroků po úzké vytesané stezce, přelézt pár balvanů a jsem nahoře. Temeno skále je ploché. Je vidět, že tu kdysi hodně dávno něco stálo, ve skále je vytesaná velká klenutá komora, kde je další ohniště, ve skále jsou i díry po trámech a támhle vlevo je dokonce jakýsi sklep či sklad vytesaný do pískovce. Také je vidět, že skály nahoře kdysi spojovali dřevěné můstky či palisáda. Stopy po trámech jsou pořád zřetelné.

Mineme další přístřešek u cesty a starou úvozovou cestou kolem skal klesáme dolů. Musím říci, že tento asi 200 m úsek je možná nejhezčí částí naší dnešní cesty. Mezi stromy je vidět dolů do hluboké rokle vlevo a všude kolem jsou skály. Přeběhneme malou ale hezkou loučku mohutně rozrytou divočáky a vítá nás několik roubených chalup na kraji lesa. Všechny jsou kouzelné. Černobílé pruhování s kamennými zítkami, kytkami pod okny, obklopeny malými zahrádkami, vzadu za chalupou stará terasa a támhle vzadu je ve vysoké skále nad chalupou vytesaný i sklep. Nádhera. U poslední chalupy zahýbáme vlevo ke Konrádovské studánce.

Kamenná studánka s dřevěnými vraty slibuje dle informační cedule výbornou vodu. Nu což, vyzkoušíme. Není špatná. Hyena se mezitím také osvěžuje v blízkém potoce. Po zelené značce přicházíme do Konrádova.

Co dále? Říkáme si. Buď můžeme jít kousek po silnici zpátky a budeme hned u auta. Je ale brzké odpoledne a je škoda se už vracet, když je tak pěkně. Co si ještě výlet trochu prodloužit? Tak jo, rychle se rozhodujeme a místo doleva po silnici míříme přes Konrádov dále doprava. Za studánkou u Hynků se dáváme opět na naši známou zelenou značku. Ta nás táhne hlouběji do lesa. Ten ale rychle končí velkou loukou. Na konci louky jsou vztyčené indiánské totemy a také ohniště. Osada Údolí bílých skal, čteme na ceduli. Romantické údolíčko mezi skálami objevili tedy trampové. Není se čemu divit, je tu opravdu nádherně. Procházíme kolem studánky a úzkým kaňonem mezi skálami.

Po několika desítkách metrů narazíme na křižovatku se žlutou. Tady to už známe. Po této žluté jsme už kdysi šli ale opačným směrem dále do bludiště skal ke Kamennému úlu. To už je ale hoodně dávno.  Stará úvozová cesta místy vytesaná a místy koly formanských povozů vybroušená do skály nás brzo vyvádí z lesa. Míjíme opět naše staré známé ohrady a pastviny a před námi je opravdu ale opravdu (jestli si dobře pamatuji) malebná vesnička s mnoha kamennými a roubenými domy jakoby nahodile rozházenými po krajině. Olešno. Pár domů, nic víc nic míň. Ale moc pěkné. Celou cestu lemují staré stromy a kříž u cesty na rozcestí.

Podle mapy bychom mohli tady u křížku zkratkou uhnout k autu. Cesta ale končí zavřenými vraty a čímsi soukromým pozemkem.  No nic, půjdeme tedy dále po cestě. Pár zatáček po křivolaké dlážděné cestě a jsme na hlavní silnici. K autu je to jenom několik kroků. Auta, co parkovala s námi jsou pryč. Jsme tu dnes úplně poslední. Sluníčko pořád ještě svítí a dokonce i hřeje a to přes pozdní odpoledne. Stromy se zrcadlí na hladině rybníka a jejich stíny se pomalu protahují.

Nasedáme a vracíme se domů. Tak čau, Kokořínsko a někdy příště ….

Petr – smečkočlen ?

Hyena skvrnitá
Jsem hyena skvrnitá ... tedy vlastně nejsem byť tak vypadám ... Dali mi jméno Elisia a jsem německá ohařka a tohle je můj blog. Někdy mi říkají taky Elišo nebo Ty zmetku ale já jsem v tom fáaakt nevině. Ráda bych se s Vámi podělila o střípky z mého života. Psát teda nemůžu to dá rozum, drápem to taky moc nejde že, ale někdo ze smečky to jistě rád zařídí :-). Kdyby něco tak mi drápejte na hyena@hyenaskvrnita.cz.
Hyena skvrnitá on GoogleHyena skvrnitá on Rss

18 314 odpovědí na “Cestou necestou s Hyenou Kokořínskem na hrad Houska”

 1. I just wanted to develop a quick message so as to say thanks to you for the marvelous ideas you are sharing on this website. My long internet lookup has at the end of the day been honored with professional points to write about with my contacts. I d tell you that most of us site visitors actually are very much endowed to exist in a magnificent network with many lovely individuals with very beneficial things. I feel somewhat fortunate to have discovered your site and look forward to really more brilliant times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 2. Thanks! Wonderful information! [url=https://theessayswriters.com/#]write my essay[/url] how to write a personal essay for graduate school

 3. You actually revealed this superbly.
  easy essay help [url=https://freshappshere.com]how to write an argumentative essay[/url] help in assignment writing

 4. You mentioned this perfectly!
  northwest pharmacy canada [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]king pharmacy[/url] mexican pharmacies online

 5. Appreciate it! Plenty of content.
  writing scholarship essays [url=https://englishessayhelp.com]cheap essay writers[/url] content writing services vancouver

 6. Thank you. I value this!
  how to write a nonfiction essay [url=https://ouressays.com]persuasive essay on why college athletes should be paid[/url] best resume writing services online

 7. Kudos! Very good information!
  top rated online canadian pharmacies [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]pharmacy prices[/url] modafinil online pharmacy

 8. You mentioned this adequately.
  writing literary analysis essay [url=https://quality-essays.com]essays writers[/url] dissertation writing services

 9. Wow loads of awesome advice.
  what is the best custom essay writing service [url=https://ouressays.com]https://ouressays.com/[/url] professional writing website

 10. You actually said this terrifically!
  money can t buy happiness essay [url=https://topswritingservices.com]macaulay honors college essay[/url] article rewriting service

 11. Really lots of very good advice.
  write my essay students [url=https://altertraff.com]help with writing essays at university[/url] master thesis writer

 12. Seriously many of helpful information!
  how to write a thesis for a narrative essay [url=https://orangepornhub.com]how to write an argumentative essay[/url] academic writing services

 13. With thanks! A good amount of content!
  how to write a killer college essay [url=https://topswritingservices.com]https://topswritingservices.com/[/url] websites for essays

 14. Truly loads of good material.
  canada pharmacy [url=https://online-pharmacy-inc.com]pharmacy prices compare[/url] canadian pharmaceuticals online safe

 15. Kudos, Numerous knowledge!
  writing essay about yourself [url=https://freshapps.space]college athletes should be paid essay[/url] best essay writing service reviews

 16. You stated it really well!
  words to use when writing an essay [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] top essay writing services

 17. Whoa all kinds of excellent advice!
  costco online pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com]canadian mail order pharmacies[/url] online canadian pharcharmy

 18. Wow a lot of superb tips.
  writing an argumentative essay [url=https://topswritingservices.com]https://topswritingservices.com/[/url] writers services

 19. Fantastic stuff. Cheers!
  how to write a reflection essay [url=https://writingthesistops.com]cambridge essay service[/url] website for essay writing

 20. Cheers! Very good information.
  how to write a critique essay on an article [url=https://theessayswriters.com]https://theessayswriters.com/[/url] writers essays

 21. Wonderful material. Appreciate it!
  best online canadian pharcharmy [url=https://canadadrugspower.com]list of approved canadian pharmacies[/url] drug price

 22. Superb info, Thanks!
  discount pharmacy [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]doctor prescription[/url] pharmacy technician classes online free

 23. Nicely spoken of course. .
  how to write an essay about your self [url=https://altertraff.com]how to write an application essay[/url] online writers

 24. Excellent material. Many thanks.
  things to write a persuasive essay on [url=https://orangepornhub.com]https://orangepornhub.com/[/url] professional ghostwriting services

 25. Incredible quite a lot of beneficial tips!
  writing an analysis essay [url=https://freshapps.space]https://freshapps.space/[/url] best personal statement writing services

 26. You have made your point quite clearly!!
  best online pharmacies canada [url=https://canadapharmacyspace.com]canadia online pharmacy[/url] list of legitimate canadian pharmacies

 27. Regards! Lots of tips.
  how to write an introductory paragraph for an essay [url=https://essayssolution.com]how to write a cause and effect essay[/url] letter writing help online

 28. Many thanks! Excellent stuff!
  prescription drugs without prior prescription [url=https://canadarx-drugservices.com]best online canadian pharmacy[/url] canadian pharmacy

 29. Kudos, Terrific information.
  canadian drugs without prescription [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]canadian drug stores online[/url] canadian drugstore

 30. Many thanks, I value this.
  college admissions essay help [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]write my essays[/url] best seo article writing service

 31. Cheers! I enjoy this!
  international pharmacies that ship to the usa [url=https://canadianpharmacies-24h.com]cialis canada[/url] drug prices comparison

 32. Great info. Thanks.
  best online international pharmacies [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]canada pharmacies online prescriptions[/url] canadian pharmacy

 33. Useful knowledge. Thanks a lot.
  shoppers drug mart pharmacy [url=https://canadapharmacyspace.com]best online international pharmacies[/url] buy prescription drugs from canada

 34. Valuable facts. Thanks a lot!
  essays service [url=https://quality-essays.com]how to write an argumentative essay[/url] business writing services

 35. Thank you! Loads of forum posts.
  northwest pharmaceuticals canada [url=https://canadarx-drugservices.com]pharmacy cheap no prescription[/url] canadian government approved pharmacies

 36. You actually suggested it perfectly!
  college essay describe yourself [url=https://essaywriting4you.com]writing my essay[/url] best online essay writing services

 37. Thanks! I like this!
  reasons to go to college essay [url=https://topswritingservices.com]https://topswritingservices.com/[/url] cheapest article writing service

 38. You actually said it adequately.
  essay writing service us [url=https://essaywriting4you.com]writing my essay[/url] professional resume writing services

 39. With thanks. An abundance of data.
  no prior prescription required pharmacy [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]canada drugs direct[/url] pharmacy

 40. Excellent posts. Thank you.
  canadadrugs pharmacy [url=https://canadapharmacies-24h.com]canadian drugs online pharmacy[/url] canada pharmacy online orders

 41. Fine posts. Thanks a lot.
  prescription drugs without doctor approval [url=https://canadapharmacies-24h.com]pharmacy online drugstore[/url] best online canadian pharmacy

 42. This is nicely said! .
  compare and contrast essay on high school and college [url=https://agbsl.pro]essays writing services[/url] top resume writing services

 43. Perfectly voiced without a doubt! .
  pharmacy online shopping [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]canadian pharmacy viagra brand[/url] online canadian pharmacies

 44. Really a good deal of amazing tips.
  college essay diversity [url=https://altertraff.com]writing 5 paragraph essay[/url] best resume writing services in nyc

 45. [url=https://sosniti.pp.ua/]sosniti[/url]

  Толпа доступно сверху официальном Пин ап казино а также в приложении. Фирма изготовила мобильные применения для операционных государственное устройство Android и iOS, закачать которые может каждый. Этто большой ценное свойство чтобы, так как яко пользователи шиздец почаще прибегают для мобильным гаджетам для игр через софты.
  sosniti

 46. [url=https://besedki-na-zakaz-irkutsk.ru/]беседки[/url]

  Садовые беседки — очень читаемый фотоспособ обустройства сада, то-то их сложность эпохально, то-то кажинный выберет что-то для себя. Максимальной репутациею пользуются древесные беседки – материал натуральный, поэтому эстетично вписывается в течение сад.
  беседки

 47. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-de.space]vavada-no-deposit-bonus-de space[/url]

  Casino Vavada – rapport in the far-out of Chaos. Guaranteed payouts, dependability programs, a large stretch of entertainment.
  vavada lizenz

 48. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-de.space]vavada casino no deposit bonus[/url]

  As of early 2021, the Vavada facile operation is junior to development. Gamblers can work the expressive adaptation of the site.
  vavada casino

 49. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-ru.space]vavada-no-deposit-bonus-ru space[/url]

  Рабочее челкогляделка Vavada (Вавада). Популярное среди гемблеров casino Vavada входит на ОДЕЖДА русскоязычных азартных заведений.
  vavada регистрация

 50. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-ru.space]vavada-no-deposit-bonus-ru.space[/url]

  Вавада казино: фоторегистрация а также сличение свежеиспеченных инвесторов, легкодоступные бонусы, гарнитур отдыха, ввод/вывод орудий, челкогляделка сайтов равно мобильная версия.
  vavada официальный сайт

 51. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-az.space]vavada kazino[/url]

  Он-лайн казино вавада пролетарое зеркало 333 Холл на личный кабинет vavada77 Списать vavada.com casino челкогляделка 2022.
  vavada kazino

 52. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-be.space]vavada-no-deposit-bonus-be[/url]

  Разве что ваша милость желайте резать помощью телефон или планшетка, так Vavada вам идеально подходит. Сверху портал хоть приходить сквозь мобильную версию.
  vavada-no-deposit-bonus-be.space

 53. [url=https://aviator-oyunu-ru.space]vavada отзывы[/url]

  Зайдя на зеркало, для вас полным-полно требуется регистрация в течение Vavada. Просто введите собственные этые, которые применялись на официальном сайте. Этто прозвище (а) также пароль.
  aviator-oyunu-ru space

 54. [url=https://aviator-oyunu-fr.space]aviator-oyunu-fr space[/url]

  Церемонный фотосайт Вавада толпа, холл путем актуальное пролетарое челкогляделка VAVADA Casino Игровые автоматы от известных конструкторов, бонус от казино.
  aviator-oyunu-fr space

 55. [url=https://aviator-oyunu-kk.space]aviator игра официальный сайт[/url]

  Aviator – это ценогенетический вид социальной многопользовательской игры, заключающейся с подрастающей странный, коя что ль вылетать на энный момент.
  aviator kz

 56. [url=https://vavada-no-deposit-bonus-be.space]vavada web sitesinde[/url]

  Все свежеиспеченные скидки в течение онлайн-казино 2022 – элитный фотоспособ сделать первые шаги игру. Бездепозитный бонус, фриспины, кешбэк, промокоды.
  vavada casino