O depresivní sobotě a pohodové neděli – den druhý

německý ohařJak se nám dařilo respektive nedařilo včera v sobotu s naší snahou o ovládnutí vulkánu jménem německý ohař a našem testu netestu půjčeného pípáku již víte.  Nic moc začátek. Ale, tento nehezký den měl pokračování a to v neděli na stejném místě o mírně brzkém skoro poledním času, kdy na louce nad Zlíchovem nebyla ani pověstná noha. Tedy krom našich celkem čtyřech obutých a čtyřech neposedných tlap. Hyena byla po vystoupení z auta stejně divoká jako včera, už se viděla, jak bude zase lítat na louce jak šílenej sprinter lehce skříženej s vystřelenou nukleární raketou a tak jsme kopeček od parkoviště k lesní cestě spíše vyběhli jak vyšli.

Sice jsme na cestě potkali pár lidí ale nešli stejným směrem jako my, ale šli proti nám čímž nám udělali obrovskou radost hned na začátek. Louka byla na rozdíl od včerejšího drakodraní zcela pustá a tím myslím, že krom několika syslů, pár poštolek a holubů v dáli nebylo na louce lautr nic jiného. Byli jsme na louce pouze my a přesto nás tady plno zcela plno. Udržet Hyenu alespoň chvilku v klidu znamenalo že louka kolem nás byla rozrytá jak tankodrom po nácviku bitvy u Kursku a Hyena už se viděla v tryskoletu někam do dáli. Přes to všechno se nám ji podařilo alespoň na chvilku uklidnit. Dala si říci a vcelku poslušně čekala na pamlsek za sezení v klidu a načuhovala divizna, jestli už konečně vyndám ten oranžovej házecí balónek co tak pěkně po louce skáče.

Dočkala se mrcha a tak nejdříve letěl balón a v těsném závěsu za ním Hyena. Stačil chudák spadnout na zem pouze jednou a už ho bestie měla v tlamě a vítězoslavně ho odsprintovávala v dáli. Nu dobrá, necháme ji chvilku vyřádit a pak se do toho pustíme. Není nad to jí trochu hned na začátek unavit, aby neměla ty svoje explozivně energetické myšlenky na ty šílenosti. Děr po myších je tu hafo a je potřeba všechny důkladně prozkoumat. Je-li díra opuštěná je nutno alespoň divoce odsprintovat od díry do dáli aby všichni viděli, že naše tryskomyš na to má!

Jdeme pomalu asi doprostřed louky a stále necháváme Hyenu, aby si nás hlídala a držela se stále kolem nás. Na konci louky měníme směr a testujeme Hyenu, jestli to taky registruje. Registruje mrcha a pořád se nás drží. I další změna směru je úplně v pohodě, pořád lítá kolem nás v okruhu max 20m. no na začátek dobrý.

Zkusíme jinou věc. U pěšiny nalézáme velký klacek. Dobrá, bude aportování a jako bonus jí trochu vyčerpáme. Klacek lítá daleko, Hyena létá také daleko. Na přivolání přibíhá, ale nechce nám klacek dát, klasika, chtěla by se o něj přetahovat. Beru tedy druhý klacek, menší ale stejně atraktivní a přistupujeme na naši oblíbenou hru „ukaž co máš a já se rozhodnu jestli to budu chtít taky“. Jakýkoli DRUHÝ klacek je super a tak pouští velký výměnou za malý. Klacky lítají na střídačku do leva i do prava, vždy ten aportovaný aktuální přináší. Dobrá, chválíme jí a zkoušíme změnu.

Když chceš hodit klacek, musíš si s aportovaným sednout a zůstat na místě, dokud neřekneme že můžeš dále. Je napnutá jak struna ale téměř na 100% poslouchá co po ní chceme. Střídáme vzdálenosti, kdy musí zůstat na místě, měníme směry odchodů od Hyeny a také dobu, kdy tam musí bez hnutí vydržet. Super. Tohle jí opravdu jde. Tedy v klidu, když nic neruší okolo nebo není v dohledu jiná atraktivnější zábava. Jsme až překvapeni, jak jí tohle baví. Nakonec, snad to dneska nebude tak horké a na bednu jako včera. Pravda, klacek musím schovávat za zády jinak by se hra změnila na „ukaž co máš a já ti to ukradnu“ ale je to určitě posun vpřed.

Přesouváme se po louce, křižujeme trasy a směry a pořád se daří. Přibíhá sama jenom zatím nechce klacky sama pouštět. Zkoušíme i klasiku na posunky bez povelů … sednout, zůstat na místě, přivolat, sednout, zůstat na místě, zůstat a pak za odměnu zase klacek do dáli na aport. Evidentně zajímavá hra pro Hyenu. Nedaří se zatím ovládat na posunky na větší dálku a zastavit na povel v pohybu. Ale to snad taky podá.

V kapse mě tlačí pípák, který musíme zase vrátit a nepodařilo se nám ho zatím vůbec otestovat. Včera to opravdu nešlo a dneska, kdy je tady liduprázdno tak se Hyena chová naprosto vzorně. No nedá se nic dělat, dneska byla extrémně hodná jako už dlouho nebyla a je mi opravdu líto že to musíme zrovna teď a tady testnout. Jinak by ale jsme nezjistili, že to na Hyenu opravdu bude zabírat a jako opravdu poslední věc v záloze si to musíme přeci jenom nechat. V duchu se jí omlouvám a házím klacek opravdu ale opravdu daleko.

Hyena odbíhá, popadne klacek a jako by něco tušila neběží s klackem přímo zpátky k nám. Máme šanci. Přivolávám Hyenu zpět, nereaguje. Hraje si dál s klackem. Volám znovu a zkouším to. Nic. Je jedinečná šance .. tisknu tlačítko nastavené na nejmenší impuls. Tentokrát je obojek nastavený správně, Hyena vykvikne a lekne se co se stalo. Klacek pouští z tlamy. Zmateně se rozhlíží, co se to děje. Využíváme příležitost a do třetice a přivoláme ji k nám. Půl vteřiny váhá a přemýšlí co to bylo, ale nakonec se opatrně rozbíhá k nám. Je to sice takové zpomalené a zmatené, ale evidentně to funguje. Hoodně dlouho chválíme a odměňujeme. Vypadá to, že jako záložní systém při nějakém problému by to mohlo fungovat. Bude-li čas musíme ještě otestovat vrnění a mělo by fungovat i ovládání hlasem na dálku. Uvidíme. Nechci jí zbytečně trápit, ale test byl vcelku úspěšný.

Dnešní den se povedl. Hyena jako by byla vyměněná, co jsme po ní chtěli to udělala. Není to sice dokonalé ani 100% ale je to posun. Alespoň pro dnešní den. Doufám, že jí to v makovici zůstane alespoň do zítřka, ale i to by byl úspěch 🙂

Domů už jde způsobně a bez standardního tahání a snahy nám vyrvat ruce z ramen. Asi už je unavená a ostatně my už taky.

Petr – smečkočlen  🙂

 

P.S.: běhání je běhání, to žádnej byť dlouhej výlet nenahradí a to ani náhodou. Doma celé odpoledne Hyena spala nebo chovala způsobně zcela mimo běžná ohaří standardní pravidla a včerejší tryskomyš byla na chvíli definitivně zapomenuta. Alespoň pro tento nedělní večer  😉

Hyena skvrnitá
Jsem hyena skvrnitá ... tedy vlastně nejsem byť tak vypadám ... Dali mi jméno Elisia a jsem německá ohařka a tohle je můj blog. Někdy mi říkají taky Elišo nebo Ty zmetku ale já jsem v tom fáaakt nevině. Ráda bych se s Vámi podělila o střípky z mého života. Psát teda nemůžu to dá rozum, drápem to taky moc nejde že, ale někdo ze smečky to jistě rád zařídí :-). Kdyby něco tak mi drápejte na hyena@hyenaskvrnita.cz.
Hyena skvrnitá on GoogleHyena skvrnitá on Rss

4 495 odpovědí na “O depresivní sobotě a pohodové neděli – den druhý”

 1. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierzę. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest mądrość, której szukamy w naszym życiu przez długi czas. Zapraszam do siebie http://www.xmc.pl 🙂

 2. I just want to say I’m all new to weblog and truly loved this web-site. Probably I’m want to bookmark your blog . You absolutely have great posts. Thank you for sharing with us your web page.

 3. Check it out.
  Aphorism Examples in Everyday Speech
  The complete quote was, A Jack of all trades and master of none, but oftentimes better than a master of one.
  It originated from Lady Mary Montgomerie Currie’s poem Tout vient a qui sait attendre.
  Not only that, but you can use aphorisms in your writing to summarize your central theme.
  How do aphorisms differ from adages and proverbs.
  It’s a great saying, but it’s not something you’d necessarily repeat over the dinner table.
  Another aphorism that’s adapted is, Don’t count your chickens before they hatch.
  Take a look.
  Like George Washington, Sandys believed that telling the truth is always the way to go.
  That’s not what you expected, was it.
  (I say these words to make me glad),
  So my advice.
  But not today.
  Do you believe that a penny saved is a penny earned.
  Because let’s face it, perseverance is the key to success in life.

 4. Remember that.
  Have you ever felt frustrated when other people didn’t meet your expectations.
  The origins of this saying are open for debate, but it’s primarily attributed to Abraham Lincoln.
  Skilled writers use aphorisms to evoke big ideas in a relatable way.
  Not only that, but you can use aphorisms in your writing to summarize your central theme.
  Now here’s the big question.
  But, the aphorism is short and sweet.
  What does it mean.
  You create them.
  Like George Washington, Sandys believed that telling the truth is always the way to go.
  Finally, Actions speak louder than words is another classic example.
  It meant that the person was versatile and adept at many things.
  Give it a try!
  They’re in social media captions all over the web.
  If you do, you agree with George Herbert’s famous aphorism from his book, Outlandish Proverbs.
  This famous motto highlights the truism that life is full of ups and downs.

 5. The early bird gets the worm.
  The meaning.
  Opportunities don’t happen.
  Washington also said, It is better to offer no excuse than a bad one.
  He’s earned that title because he’s authored dozens of aphorisms.
  Not so much.
  Their direct, witty approach is what makes these self-evident truths powerful.
  But not today.
  But, the aphorism is short and sweet.
  Speaking of being safe, that’s another aphorism example that you’ve probably heard before.
  It’s one of my favorite aphorisms because it’s simple but yet powerful.
  Washington also said, It is better to offer no excuse than a bad one.
  People often use this quote when discussing health, but Franklin was talking about fire safety.
  Why is this stuff important.
  It’s time.
  Are you in.

 6. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d really
  like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an email if interested. Regards!

 7. Undeniably imagine that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the web the simplest factor to be mindful of. I say to you, I definitely get irked at the same time as other folks consider worries that they just do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

  [url=http://monkeyworkshop.com/forum2/main-forum/creation-of-websites-in-toronto]monkeyworkshop.com[/url]

 8. [url=https://over-the-counter-drug.com/#]best over the counter toenail fungus medicine[/url] best over the counter nausea medicine

 9. [url=https://over-the-counter-drug.com/#]where can i buy viagra over the counter[/url] mupirocin ointment over the counter

 10. [url=https://over-the-counter-drug.com/#]best over the counter sleep aid[/url] over the counter essentials login

 11. [url=https://over-the-counter-drug.com/#]best over the counter ed pills that work fast[/url] over the counter essentials united healthcare

 12. Some of the side effects of tamoxifen are also cause for concern and need continued monitoring specifically the increased occurrence of endometrial cancer zithromax for pneumonia Some are wondering if angel investors can take onthe roles that should match the outsized cash they are bringingto startups, roles traditionally filled by the professionals

 13. Get warning information here. All trends of medicament.
  [url=https://stromectolst.com/#]cost of ivermectin[/url]
  Some trends of drugs. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 14. Its main adverse effects are similar to those of most other cephalosporins, with one exception it causes more taste disturbances 41 c, 42 C; the mechanism is not known nolvadex

 15. Commonly Used Drugs Charts. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin new zealand[/url]
  Medscape Drugs & Diseases. drug information and news for professionals and consumers.

 16. Everything about medicine. Everything what you want to know about pills.
  [url=https://stromectolst.com/#]stromectol 3 mg[/url]
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Read information now.

 17. Everything about medicine. Everything information about medication.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin 8000[/url]
  Read now. Read here.

 18. Medicament prescribing information. Actual trends of drug.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin price usa[/url]
  Top 100 Searched Drugs. Medicament prescribing information.

 19. Long-Term Effects. earch our drug database.
  [url=https://stromectolst.com/#]where to buy stromectol[/url]
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 20. What side effects can this medication cause? Drug information.
  [url=https://stromectolst.com/#]price of ivermectin[/url]
  drug information and news for professionals and consumers. Everything about medicine.

 21. Read information now. drug information and news for professionals and consumers.
  [url=https://stromectolst.com/#]stromectol tablets[/url]
  Everything what you want to know about pills. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 22. Get information now. Get information now. [url=https://avodart.science/#]where to buy cheap avodart now[/url]
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Best and news about drug.

 23. drug information and news for professionals and consumers. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  [url=https://mobic.store/#]how can i get mobic without rx[/url]
  Drug information. Some trends of drugs.

 24. Medscape Drugs & Diseases. Cautions.
  [url=https://mobic.store/#]order cheap mobic price[/url]
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Read now.

 25. Drug information. Everything about medicine.
  [url=https://levaquin.science/#]can i order cheap levaquin pills[/url]
  Everything what you want to know about pills. Everything what you want to know about pills.

 26. Best and news about drug. Drugs information sheet.
  [url=https://lisinopril.science/#]buy lisinopril 40 mg tablet[/url]
  Get warning information here. Medscape Drugs & Diseases.

 27. Get information now. Drug information.
  [url=https://finasteridest.com/]can you get cheap propecia without a prescription[/url]
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Medscape Drugs & Diseases.

 28. Everything what you want to know about pills. Best and news about drug.
  https://finasteridest.com/ can i purchase propecia pills
  drug information and news for professionals and consumers. п»їMedicament prescribing information.

 29. safe and effective drugs are available. Read information now.
  [url=https://clomiphenes.online]order cheap clomid without dr prescription[/url]
  What side effects can this medication cause? Read information now.

 30. earch our drug database. Everything what you want to know about pills. [url=https://amoxicillins.com/]amoxicillin azithromycin[/url]
  All trends of medicament. п»їMedicament prescribing information.

 31. All trends of medicament. Read here.
  [url=https://azithromycins.online/]average cost of generic zithromax[/url]
  Some trends of drugs. Best and news about drug.

 32. Read now. Top 100 Searched Drugs. [url=https://amoxicillins.com/]buy amoxicillin[/url]
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. safe and effective drugs are available.

 33. Medscape Drugs & Diseases. Read information now.
  [url=https://finasteridest.com/]where can i buy generic propecia pills[/url]
  Actual trends of drug. Top 100 Searched Drugs.

 34. Send us a tip using our anonymous form. If you’re in the market for a more full-coverage foundation, take advantage of this markdown on the brand’s Matte Velvet Skin Liquid for an oil-free finish. The new Metallic formula was the most consistent between old and new for overall feel, performance, and color. There were, of course, a few shades that seemed lighter/darker, cooler/warmer compared to the previous versions, and all those notes will be made within the respective shade’s review. I think the new Metallic finish has a more flattering look on the lid, as the consistency wasn’t quite as thick, which should make it apply and appear smoother on the lid for more people. Since its inception in 1984, Make Up For Ever has been collaborating with professional makeup artists to stay at the cutting-edge of technological, formulistic and artistic advances, while offering everyone access to all products and benefits.
  https://rowanomfx616048.creacionblog.com/15420550/quilted-make-up-bag
  Looks like you haven’t added anything to your cart yet. Let’s put something in there. Please note that the above customs duties and import taxes are estimates only and do not include any brokerage, clearance or other customs charges which apply in certain countries. For a more accurate assessment, we recommend contacting your local customs authority. Your local customs authority will bill you for these charges once the parcel is in transit to your shipping location. Consumers are becoming more conscious of the ingredients in the cosmetics and personal care products that we are putting on our body. Many cosmetic labels claim that products are “natural,” “healthy,” and “safe,” but the government does not always really define or investigate the use of these terms on personal care and cosmetic labels.

 35. Prescription Drug Information, Interactions & Side. Actual trends of drug.
  [url=https://finasteridest.online]can i purchase propecia pills[/url]
  Some trends of drugs. Best and news about drug.

 36. Cautions. Everything about medicine.
  [url=https://edonlinefast.com]ed pills that work[/url]
  п»їMedicament prescribing information. Read now.

 37. Der oder die Glückliche hat nun 60 Tage Zeit, um sich für den Gewinn zu melden. Euromillions (in Österreich: Euromillionen) wird seit 2004 gespielt. Glücksritter aus Frankreich, Spanien, Großbritannien, Luxemburg, Belgien, Schweiz, Portugal, Irland und Österreich können daran teilnehmen. Klima-Aktivisten Die eingebetteten Social-Media-Elemente werden für dich dauerhaft auf SALZBURG24 angezeigt. Bilder und Videos sind damit sicht- und klickbar. Dabei werden die Daten von deinem Browser mit dem jeweiligen Netzwerk ausgetauscht. SALZBURG24 hat weder Zugriff noch Einfluss auf die Speicherung und Verarbeitung der Daten. Was ist eine Aktivmeldung? Hier finden Sie eine Übersicht der aktuellen Eurojackpot Gewinnzahlen und Quoten: Am nächsten Tag ließ ich die beiden Terror-Nummern von der Telekom sperren. Die können mich nun nicht mehr belästigen – zumindest so lange nicht, bis EuroMillions die Nummern ändert. Am Abend bimmelte mein Telefon wieder – Vorwahl 089. Ich ging ran und atmete auf: ein mir namentlich bekannter Anbieter von Tiefkühl-Produkten. Ich war noch nie so froh, den am anderen Ende der Leitung zu haben!
  https://www.lordofwar.io/forums/users/lakeshaenright3/
  Hier auf Casino.org können Sie mehr als 12.000 Spiele gratis spielen. Für Sie haben wir uns das gigantische Angebot an Online Casino Spiele angesehen und haben die besten kostenlosen Casino Spiele von den beliebtesten Herstellern herausgesucht. Hiermit stellen wir Ihnen eine Vielzahl toller Casinospiele wie Roulette, Blackjack, Spielautomaten und Video Poker vor, ohne Anmeldung und ohne Download. Sie können unseren exklusiven Spielautomat Retro Vegas auch kostenlos ausprobieren. Wer den Platin Casino Bonus nutzen möchte, der muss aber darüber hinaus aufpassen, nicht den zulässigen Rundeneinsatz abgeschlossen übersteigen. Maximal darf der Einsatz pro Spielrunde bei 5 Euro oder bei 0, 50 Euro zum vorteil von Gewinnlinie liegen. Neukunden falls sich prinzipiell zunächst einmal mit den Bonusbedingungen vertraut erledigen, bevor sie vom Online Casino durchstarten und das Platin Casino Willkommenspaket nutzen. Allgemein sehen die Bonusbedingungen im Platin Casino angenehm unfein. Es könnte hingegen der Zeitraum zu der Erfüllung der Bedingungen vom Platin Gluecksspieltempel Bonus etwas länger gestaltet sein, dieserfalls sich Spieler in keiner weise ganz so sputen müssen.

 38. Actual trends of drug. Some trends of drugs.
  [url=https://edonlinefast.com]treatment of ed[/url]
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Read information now.

 39. [url=https://erythromycin.icu/]erythromycin buy uk[/url] [url=https://levitraz.com/]buy vardenafil from india[/url] [url=https://orlistat.cyou/]xenical drug[/url] [url=https://lioresalbaclofen.shop/]baclofen comparison price[/url]

 40. Long-Term Effects. Commonly Used Drugs Charts.
  [url=https://canadianfast.com/#]anti fungal pills without prescription[/url]
  Everything information about medication. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 41. Read information now. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  [url=https://canadianfast.com/#]buy canadian drugs[/url]
  Read information now. п»їMedicament prescribing information.

 42. Drugs information sheet. Medscape Drugs & Diseases.
  [url=https://canadianfast.online/#]prescription drugs online without doctor[/url]
  Actual trends of drug. Read information now.

 43. Get warning information here. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://canadianfast.com/# prescription drugs without prior prescription
  п»їMedicament prescribing information. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 44. Read information now. earch our drug database.
  [url=https://canadianfast.com/#]best online canadian pharmacy[/url]
  Read information now. Read information now.

 45. Ob und wie viel Sie gewonnen haben, erfahren Sie Гјber die Gewinnabfrage fГјr Lotto 6 aus 45 auf lotterien.at, unsere Spieleseite win2day.at, in der Lotterien App, im ORF Teletext, in den Tageszeitungen oder unseren Annahmestellen. Bei LottoPlus gab es in der aktuellen Runde einen Solosechser. Auch hier war NiederГ¶sterreich erfolgreich. Mit einem Normalschein holte sich jemand mit einem glГјcklichen HГ¤ndchen – weil selbst angekreuzt – den Sechser mit 189.000 Euro. Beim LottoPlus Sechser der nГ¤chsten Runde geht es um rund 250.000 Euro. Bei Mehrfachjackpots, die an einem Mittwoch ausgespielt werden, waren bisher immer der Dienstagnachmittag und der Mittwoch die stГ¤rksten Tage. An diesen Tagen wurden mehr als zwei Drittel aller Tipps gespielt.
  https://www.bitsdujour.com/profiles/gggVZK
  2022-12-02 07:21:27 Freispiele sind ein ganz besonderes Goodie, das von Online Casinos immer stГ¤rker im Wettbewerb um Neukunden eingesetzt wird. Kurz gesagt, zeigen seriГ¶se Online Casinos mit ihren Freispiel-Angeboten fГјr Neukunden oder auch fГјr Bestandskunden, dass sie in ihre Kunden investieren und der SpielspaГџ an oberster Stelle steht. Durch die Free Spins kГ¶nnen Spieler sich selbst ein Bild vom Echtgeld-Spiel in Online Casinos machen und mit etwas GlГјck die Gewinne aus den Freispielen in Echtgeld umwandeln. Ich bin mindestens 18 Jahre alt. Diese Frage wird von unerfahrenen Casinospielern immer Г¶fter gestellt. Die Antwort lГ¤sst sich zum Beispiel mit Blick auf den deutlich gewachsenen Markt an Online Casinoanbietern beantworten. So bieten Online Casinos Freispiele ohne Einzahlung an, um neuen Spielern einen wohlwollenden Bonus zukommen zu lassen und sie damit fГјr sich zu gewinnen. Damit wird dem neuen Spieler die MГ¶glichkeit gegeben, das Online Casino auf spielerische und risikofreie Art und Weise kennenzulernen oder neue Automatenspiele mit Echtgeld kostenlos zu testen. In den Гјberwiegenden FГ¤llen werden Freispiele neuen Spielern angeboten, die sich in diesem Online Casino erstmalig registrieren.

 46. This design is wicked! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 47. Get here. What side effects can this medication cause?
  [url=https://viagrapillsild.com/#]sildenafil 100mg purchase[/url]
  Read information now. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 48. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to
  read?

 49. Средство для роста и укрепления ресниц Careprost Bimatoprost Ophthalmic Solution стало для меня отличным помощником в восстановлении своих ресниц после наращивания. С ним я быстро восстанавливаю свои ресницы, нет необходимости делать перерыв в наращивании. Это для меня важно, ведь без наращенных ресниц я уже не могу. Карепрост разрешается использовать только на ресницах верхнего века. Наносить его нужно строго по линии роста ресниц, от внутреннего уголка глаза к внешнему. Делать это следует очень аккуратно, одним плавным движением.
  https://preketown.com/community/profile/romeolondon9013/
  Данное средство называется ремувер и способствует разрушению твердого клея без вреда для красоты и здоровья. На полках магазинов можно найти огромное разнообразие вариантов, которые отличаются по консистенции и принадлежат к разным ценовым категориям. Хорошее средство для снятия нарощенных ресниц позволяет быстро снять искусственные волоски и не повредить структуру натуральных. В корзине пусто! Калькулятор расчета стоимости платежей в таможню (2022)

 50. Generic Name. Read here.
  [url=https://tadalafil1st.online/#]cialis dapoxetine europe[/url]
  Actual trends of drug. Read information now.

 51. As the field of survivorship continues to expand, more institutions are beginning to include sexuality and intimacy as key constructs of survivorship care Krychman Katz, 2012 cialis reviews Femara 31 people, 65

 52. earch our drug database. Commonly Used Drugs Charts.
  [url=https://tadalafil1st.online/#]cialis ebay[/url]
  Everything about medicine. Best and news about drug.

 53. Read now. All trends of medicament.
  [url=https://tadalafil1st.com/#]tadalafil over the counter uk[/url]
  Get information now. Drug information.

 54. safe and effective drugs are available. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  [url=https://tadalafil1st.online/#]buy cialis without doctor prescription[/url]
  Everything about medicine. Get information now.

 55. All trends of medicament. Cautions.

  [url=https://prednisoned.top/]prednisone otc price[/url]

  [url=https://prednisoned.top/]purchase prednisone from india[/url]
  Top 100 Searched Drugs. Best and news about drug.

 56. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 57. Long-Term Effects. Get information now.
  [url=https://amoxila.store/]order amoxicillin online uk[/url]

  [url=https://propeciaf.store/]can i get generic propecia pill[/url]
  drug information and news for professionals and consumers. Best and news about drug.

 58. Drug information. Generic Name.
  [url=https://amoxila.store/]can you buy amoxicillin over the counter in canada[/url]

  [url=https://clomidc.fun/]buying clomid prices[/url]
  Cautions. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 59. Some trends of drugs. Everything what you want to know about pills.

  https://clomidc.fun/ can i order clomid pills
  Some trends of drugs. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 60. Some are medicines that help people when doctors prescribe. Top 100 Searched Drugs.

  [url=https://prednisoned.top/]prednisone 5 mg tablet rx[/url]

  https://prednisoned.top/ purchase prednisone no prescription
  earch our drug database. Commonly Used Drugs Charts.

 61. Everything about medicine. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

  [url=https://propeciaf.store/]where can i buy propecia tablets[/url]
  safe and effective drugs are available. Read now.

 62. drug information and news for professionals and consumers. Cautions.

  [url=https://prednisoned.top/]prednisone 5093[/url]

  [url=https://zithromaxa.fun/]can you buy zithromax over the counter[/url]
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 63. Drug information. Read information now.
  [url=https://amoxila.store/]buy amoxicillin 500mg online[/url]

  [url=https://clomidc.fun/]where to buy cheap clomid pill[/url]
  safe and effective drugs are available. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 64. Cautions. Drugs information sheet.

  [url=https://propeciaf.store/]how can i get propecia without dr prescription[/url]
  safe and effective drugs are available. Read information now.

 65. I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

 66. У людей, подверженных неврозам, часто наблюдаются явления, которые по своей сути близки
  к табу. Один из запретов, вырабатываемых психикой невротика, – запрет прикосновения, причем, не только физического, но и
  мысленного. Боязнь прикосновения получила в медицине наименование – «delire de toucher».
  Психологичные книги.

 67. The level of research and attention to detail in each post on this blog is truly exceptional. I appreciate the author’s commitment to accuracy and their willingness to delve deep into complex topics.

 68. Howdy excellent blog! Does running a blog such as this require a massive amount work?
  I have virtually no expertise in computer programming but I was hoping to start
  my own blog soon. Anyways, should you have any suggestions or tips for new
  blog owners please share. I know this is off subject however I just had to ask.
  Kudos!

 69. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.

  I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 70. You said it very well.!
  [url=https://hireawriterforanessay.com/]write an argumentative essay[/url] write an essay [url=https://theessayswriters.com/]essay wroter[/url] college admission essay writer

 71. ed causes and cures [url=http://cheapdr.top/#]ed treatments that really work[/url] best ed pills non prescription

 72. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness to your
  put up is just excellent and i could assume you’re a professional on this subject.
  Well with your permission allow me to snatch your feed to keep up to date with approaching post.
  Thanks 1,000,000 and please continue the rewarding work.

 73. Great blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of group where
  I can get advice from other experienced individuals
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let
  me know. Cheers!

 74. Thank you for the auspicious writeup. It in fact
  was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!

  However, how can we communicate?

 75. I’m no longer sure the place you are getting your info,
  however great topic. I needs to spend some time studying much more or figuring out more.
  Thanks for excellent info I was searching for this information for my mission.

 76. There is perceptibly a bunch to realize about this. I
  consider you made certain nice points in features also.

  Here is my blog post: trucking industry news (Wilma)

 77. Just wish to say your article is as astounding. The clearness
  in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up
  to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  Feel free to surf to my blog post … Cypress Lumber

 78. Simply desire to say your article is as astounding.

  The clearness in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with
  forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

  Look at my web blog … discount flooring

 79. Hello, i think that i noticed you visited my weblog so i got
  here to ?go back the desire?.I am trying
  to find things to enhance my web site!I guess its adequate
  to make use of a few of your concepts!!

  Here is my web site; wood floor

 80. Whats up very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I
  will bookmark your site and take the feeds additionally?I’m happy to find so many helpful information here
  in the submit, we want develop more strategies in this regard, thanks for sharing.

  Here is my site … Bookmarks

 81. I seriously love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you create this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own blog and would love to learn where you got this from or just what the theme is called.
  Cheers!

  Here is my web page … plumbing diagram

 82. Hello very cool web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I am satisfied to
  search out a lot of helpful information right here in the submit,
  we need develop more strategies on this regard, thanks for sharing.

  my web blog :: Bookmarks (Julienne)

 83. Thanks so much regarding giving us an update on this issue on your website.
  Please understand that if a completely new post appears or if perhaps any
  adjustments occur about the current posting, I would consider reading more
  and learning how to make good usage of those approaches you talk about.
  Thanks for your time and consideration of other people by making this web site available.

  Also visit my website: reclaimed hardwood