České středohoří do třetice, krajinou hradů a mlýnů na bájný Lovoš

Letošní jaro je takové všelijaké. Jeden den je 20°C a skoro léto, aby další den opět sněžilo nebo pršelo a v noci namrzala auta, následně uteče několik dnů a vše se opakuje znovu jak přes kopírák.  Tento víkend jsme to ale vychytali na výbornou a naše milé České středohoří jsme poctili naší návštěvou opět, tentokráte již po třetí. Naše série jarních výletů s Hyenou tak pokračuje úspěšně dále.  Vzpomeňme náš slunečný ale mrazivý den na Rané nebo poslední mlžný a poté slunečný výlet na Košťálov a kolem Boreče.

NavigovatExportovat jako KML pro Google Earth/Google MapyOtevři samostatnou mapu na celé obrazovce
17.3.2019 - cestou hradů a mlýnů na bájný Lovoš

načítám mapu - prosím čekejte...

| | km | | /km | +m -m (čisté: m) | stáhnout soubor GPX stáhnout soubor GPX
17.3.2019 - cestou hradů a mlýnů na bájný Lovoš 50.535849, 14.019146 Krásný již v pořadí třetí jarní výlet Českým středohořím tentokrát krajinou hradů a mlýnů kolem Milešovského potoka spojený s výstupem na bájný Lovoš.  Počasí nám přálo, jarní sluníčko hřálo seč mohlo a viditelnost byla více jak 70 km. Nádherný brzce jarní výlet plný pohodičky, jarních květů a výhledů do drsné krajiny.  Celý výlet je k přečtení zde.Oparno (Navigovat)

Tento námi zatím zcela neprobádaný kus světa na severozápadě Čech nás přitahuje jako magnet. Když doma řekneme, že pojedeme na výlet vždy se prst na mapě poslední dobou pravidelně zastaví někde v okolí Litoměřic nebo Lovosic. Určitě to není už jenom náhoda. Tuto krásnou krajinu na severozápadě od Prahy jsme z nějakého důvodu vždy opomíjeli. To teď ale napravíme.

Jaro je v plném proudu a tak rychle balíme. Sluníčko mohutně hřeje jako by zapomnělo, že je teprve březen a ne květen. Směr je jasný, po D8 frčíme jak o závod směr Litoměřice. Ani se pořádně nestačíme pokochat výhledem na Říp po pravé straně a už musíme chtě nechtě přeostřit na člověkem ukousnutý vršek Radobýlu. Škoda že na cesta na něj je tak krátká. Mineme Lovosice a cíl cesty se vynořuje po naší pravé straně. Lovoš.

Lovoš, bájný to kopec. Vrchol leží v nadmořské výšce sice jen 570 m.n.m., ale čarokrásnému panoramatickému výhledu z vrcholu to na kráse nijak neubírá. Celý kopec je z nefelitu což připomíná takový pórovitý čedič. Vrchol má dva kužely Velký a Malý Lovoš. Jméno Lovoš je zřejmě staroslovanské, odvozené od kmene Lovosů či Lovošů, kteří měli zdejší kraj obývat. Toliko teorie.

Vyrazit se dá už z parkoviště na Bílince, ale my míříme ještě dále. Auto necháváme u viaduktu pod zříceninou Oparno. Ostatně ta bude naším prvním cílem na naší dnešní cestě. Hyena je sice nedočkavá jak je jejím dobrým zvykem, ale civilizované vystupování z auta nyní pilně trénujeme. Páč vypadnout z vozu, po hlavě nejlépe s rozběhem a vyrváním všeho co je na zadních sedačkách je přesně to, co nyní eliminujeme. Pěkně počkat na odpoutání, nechat otevřít dveře, sednout počkat a na „můžeš“ způsobně z auta jako psí dáma vystoupit, to je to oč tu nyní běží. Ale daří se chvála bohu ?.

Zelená značka nás vede přes potok kolem železniční trati nahoru do kopce. Hyeno-tahoun se žene nahoru seč mu síly stačí ale jeho nadšení přibržďujeme. Přeci jenom, čeká nás ještě dlouhá cesta. Než se nadějeme, jsme u zříceniny. Z celé její krásy zbývají pouze obvodové zdi a zachovalá malá část hradního paláce. Od zříceniny je krásný výhled dolů do údolí Milešovského potoka a po okolních kopečcích. V okolí je také několik pozůstatků pravěkých lomů. Lidem se tu prostě líbilo už hodně dávno. Stejně jako nám nyní.

Zelená nás táhne úzkou pěšinou lemovanou starými stromy dál do Opárenského údolí. Sbíháme dolů z kopce k našemu prvnímu dnešnímu mlýnu. Nebýt tu turistická cesta tak bych si takto představoval starý mlýn z dávných časů. Opárenský mlýn je ale citlivě zrekonstruovaný a opravený, takže žádný středověk jak by se mohlo zdát. Nicméně jako by na nás dýchla historie. Zděný dům správce, hrázděné stavení provozu, mlýnice se stodolou, kolem velká zahrada. Skoro čekám, že od zahrady vyrazí jezdci na koních. K mlýnu vede kamenný náhon zakončený jezírkem. Za jezírkem je velká louka, kterou náhon obkružuje pod hradbou starých stromů, co se shýbají nad hladinou a na konci se dá voda překonat přes novou dřevěnou lávku. Malebnost tohoto místa ještě podtrhuje kamenný viadukt s tunelem za jezírkem kudy vede příjezdová cesta k mlýnu. Opravdu magické místo. Kombinace mlýna, potoka, jezírka a viaduktu není úplně běžná.

Hyena dostává volno a může běhat na louce za mlýnem. Házíme klacky což jí baví. Louka je plná prvních jarních květin a u mostku tahá naše koza z vody obrovskou mokrou kládu. Necháme ji trochu vyblbnout a cestou kolem mlýna tentokráte po modré pokračujme dále. Louka najednou končí a my se noříme do lesa kolem potoka. Potok pomalu plyne línými meandry, pár kroků a jsme u dalšího viaduktu. S Hyenou procházíme tunelem skrz. A s námi polovina potoka, co jí zůstala na chlupech. Potok u viaduktu zmapovala celý během pár minut.

Než se rozkoukáme jsme u dalšího mlýna na potoce. Tentokrát je to Černý mlýn nyní předělaný na hospodu a penzion. Přibržďujeme na zahrádce venku a studené pivko přišlo náramně k duhu.  Klídek a pohodička je všude přítomná i přes to, že je zde spousta lidí stejně jako my na jarním výletu. Parkoviště před mlýnem je skoro plné, u ohrady, kde je spousta koz postávají děti a krmí kozy listím. Našeho lovečáka však kozy absolutně nezajímají, s drsnou ignorancí nás táhne pryč. „Nějaké kozy, co si myslíte? Že mě zajímají? Ani náhodou. Jo takhle kdyby běhaly a já za nima, to by bylo čóro …. Ale tupé kozy co jen žerou, čumí a jinak nic, nezájem“. No Hyena jak vyšitá. Být to zajíci nebo srnky co rádi soutěží v běhu, to by stálo za přemýšlení. Ale kozy …. ?

Cesta nás táhne údolíčkem dále. U kempu Jordán za plotem pochoduje malá koza s kůzletem. Kůzle je nejspíše čerstvě narozené a tak ho nohy ještě moc nenesou. Potácí se jak malý opilec a co chvilku klečí na předních aby následně pokus o vyskočení opět skončil na zemi v pokleku. Kouzelné. Hyenu to ale opět nezajímá, jak jinak. No nic.

Opouštíme zelenou a šplháme po žluté směrem k našemu dnešnímu cíli Lovoši. Cesta se líně vine přes kameny a kořeny starým bukovým lesem. Kameny střídají na jednom místě staré kamenné schody, prý císařské. Cesta není nikdy dostatečně do kopce, aby nemohla být ještě do většího kopce. Staré známé cestovatelské pořekadlo naplňujeme do puntíku. Posledních 100m k rozcestí pod Lovošem šplháme opravdu z posledních sil.

Stará štěrková cesta nás vede až k přístřešku pod svahem Lovoše. Rozdýcháváme ztracené plíce a pomalu s Hyenou stoupáme civilizovaně a spořádaně nahoru. Lidí je tu čím dál tím více, ale přeci jenom větší davy míří spíše již dolů než nahoru. Cesta už není tak příkrá ani hrbolatá a ubíhá rychle. Lovoš máme za chvilku obkroužený a netrvá dlouho a z lesíka vystupujeme u chaty na Lovoši. Je tu malý bufet, kde je možno si dát pivo ale my stoupáme ještě o několik kroků výše na terásku nad chatou kde se nám otvírá kolem dokola nádherný výhled.

Pod námi jsou Lovosice s Žernoseckým jezerem, vidíme vinice pod Michalovcemi, za nimi přes Radobýl vidíme domy Litoměřic, o kousek dál vlevo je vidět až k Portě Bohemice, vstupní to bráně do Čech a dále je vidět k Moravanům a Dolním Zálezlům, ještě více vlevo pak ční jak čertovy rohy vysoké kužele hromové hory Milešovky a  Kletečné a celý náš panoramatický výhled pak uzavírá náš starý známý vrchol Košťálova se zříceninou kde jsme byli před několika dny a také v dáli staré známě věže Házmburku. Celé České středohoří je tu jako na dlani. Dokonce vidíme až zasněžené Krkonoše a troch vlevo i vrchol Ještědu v Jizerkách. Škoda že nedokážeme identifikovat i Ranou, náš první zdejší výlet.

S Hyenou usedáme na lavičku a chvilku relaxujeme. Sluníčko příjemně hřeje, jsme v závětří, takže ani moc nefouká. Je znát, že je už také trochu unavená, je hodná a poslušně sedí u nás. Skoro to snad není ani náš pes. Odměňujme jí několika sušenkami, paradoxně ani neloudí. Popijeme tradiční horký čas z termosky, uděláme pár fotek a pomalu slaňujeme dolů. Bylo tu krásně.

Než se nadějeme jsme zpátky u rozcestníku pod Lovošem, ostrá levá a po relativně příjemné cestě klesáme dolů. Vědět to dříve asi bychom cestu na Lovoš zvolili opačně, než jsme šli. Přeci jenom ten výstup po žluté nahoru bychom si ušetřili. No nic. Snad příště. Poslední altánek nad vesnicí a kolem ohrad a pastvin krajem lesa padáme dolů k vesnici. První domy Oparna a poslední metry k autu již šlapeme po rovné asfaltce přes vesnici. Pár krok a vítá nás starý známý viadukt u Černého mlýna kde jsme před několika hodinami začínali.

Opět moc pěkný výlet to byl. Možná stálo jít ještě kousek údolím Milešovského potoka dále až do Malých Žernosek, což by nám cestu jistě o trochu prodloužilo, nicméně museli bychom se pak vracet zpátky na odbočku na žlutou. Takže nelitujeme. Příjemně unaveni usedáme do auta a vyrážíme zpět ku Praze. Vyhřáti jarním sluníčkem i přes malou únavu jsme vyrelaxováni do příjemného unavena.

Petr – smečkočlen ?

Hyena skvrnitá
Jsem hyena skvrnitá ... tedy vlastně nejsem byť tak vypadám ... Dali mi jméno Elisia a jsem německá ohařka a tohle je můj blog. Někdy mi říkají taky Elišo nebo Ty zmetku ale já jsem v tom fáaakt nevině. Ráda bych se s Vámi podělila o střípky z mého života. Psát teda nemůžu to dá rozum, drápem to taky moc nejde že, ale někdo ze smečky to jistě rád zařídí :-). Kdyby něco tak mi drápejte na hyena@hyenaskvrnita.cz.
Hyena skvrnitá on GoogleHyena skvrnitá on Rss

198 odpovědí na “České středohoří do třetice, krajinou hradů a mlýnů na bájný Lovoš”

 1. Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My blog covers a lot of the same topics as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel
  free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Wonderful blog by the way!

 2. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog in thee near future but I’m
  having a tough time selecting betwen BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask iis because your design seems different
  then most bblogs and I’m looking foor something unique.
  P.S My apolobies for being off-topic buut I had to ask!

  Take a look att my website … Valorie

 3. I commment when I especially enjoy a article on a site or iif I have something to contribute to thee discussion. It’s caused byy the sincerness displayed in thhe post I read.
  And after this aricle České středohoří do třetice, krajinou hradů a mlýnů na
  bájný Lovoš – Hyena skvrnitá. I was moved enough to drop
  a thought 🙂 I do have a couple of questions for yoou if it’s allright.

  Is it jjust me or does it give the impression like a few of these
  remarks llook like thedy are left by brain dead
  people? 😛 And, if yoou are wwriting on other social sites, I’d like to follow everything new you hqve to post.
  Would you make a list the comnplete urls of your
  social sites like yohr Facebook page, twitter feed, orr linkedin profile?

  Look into my web blog; Larae

 4. I am in fact dlighted to glance at this blog posts which consists of ots of useful facts, thanks for
  providing these information.

  my page … Ian

 5. I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web
  site style is wonderful, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 6. Wonderful work! This is the type of info that are supposed to be shared across the internet.
  Disgrace on Google for no longer positioning this post upper!
  Come on over and seek advice from my web site .
  Thanks =)

 7. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across
  a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I found this in my hunt for something relating to this.

 8. Heya i’m for the first time here. I came across this board and
  I find It truly helpful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like
  you aided me.

 9. You said it nicely..
  writing reflective essays [url=https://flowleadsua.com]essay writing service[/url] academic writing services for graduate students

 10. Very good data. Thanks a lot.
  canadian pharcharmy online [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]publix pharmacy online ordering[/url] pharmacies online

 11. You have made your position pretty nicely!!
  how to write a good argument essay [url=https://essaywriting4you.com]https://essaywriting4you.com/[/url] essay help websites

 12. You said it perfectly.!
  best essay writing service reviews [url=https://dissertationwritingtops.com]how to write an argument essay[/url] i need a ghostwriter

 13. You definitely made your point!
  discount drugs online pharmacy [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]pharmacies online[/url] viagra generic canadian pharmacy

 14. You actually reported it superbly.
  canada pharmacy online no script [url=https://canadapharmacies-24h.com]discount pharmacies[/url] canadian pharmacy king

 15. Fantastic facts. Appreciate it.
  why i want to attend college essay [url=https://service-essay.com]https://service-essay.com/[/url] personal statement writing company

 16. Nicely put. Thanks a lot.
  how to write a 300 word essay [url=https://altertraff.com]https://altertraff.com/[/url] research proposal writing service

 17. You actually suggested it well!
  international pharmacies that ship to the usa [url=https://rxpharmacyteam.com]walmart pharmacy online[/url] cialis online pharmacy

 18. Nicely put. Thanks.
  college essay conclusion [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]argumentative essay topics[/url] trusted essay writing service

 19. You actually stated it terrifically!
  my essay writer [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] website that writes essay for you

 20. Truly quite a lot of fantastic facts.
  canadian drug stores online [url=https://canadarx-drugservices.com]mexican pharmacies shipping to usa[/url] northwest pharmacy canada

 21. You actually explained it very well.
  visit poster’s website [url=https://northwestpharmacylabs.com]indian pharmacy[/url] canadian pharmacy review

 22. You actually explained that effectively!
  canadian pharmacy generic viagra [url=https://canadadrugspower.com]canada pharmacy[/url] canadian prescription drugstore

 23. This is nicely said! .
  writing a compare contrast essay [url=https://englishessayhelp.com]https://englishessayhelp.com/[/url] academic essay writing service

 24. Kudos. Helpful information.
  canadadrugs pharmacy [url=https://canadapharmacies-24h.com]pharmacy drugstore online[/url] best online international pharmacies

 25. You actually stated this exceptionally well.
  best online canadian pharcharmy [url=https://canadapharmacies-24h.com]canadian pharmacy world[/url] canada drug

 26. Beneficial postings. Kudos.
  i need help writing a narrative essay [url=https://essaypromaster.com]essay writing services[/url] write my thesis statement for me

 27. Thank you. Very good information.
  how to write a really good essay [url=https://topswritingservices.com]https://topswritingservices.com/[/url] best cv writing service london

 28. Thank you a lot for sharing this with all people you really recognise what you are talking about!

  Bookmarked. Please additionally talk over with my
  web site =). We can have a link trade contract among
  us

 29. Truly a lot of great knowledge.
  how to write a memoir essay [url=https://altertraff.com]personal essay writing prompts[/url] custom writing services

 30. You actually explained this perfectly.
  descriptive essay help [url=https://essaywriting4you.com]online essay writers wanted[/url] write my book report for me

 31. You actually suggested it perfectly!
  interesting college essays [url=https://writingthesistops.com]writing essay for college[/url] article writers

 32. Nicely put, Appreciate it!
  northwestpharmacy [url=https://northwestpharmacylabs.com]compare rx prices[/url] order prescriptions online without doctor

 33. Thanks a lot! I appreciate it.
  how to write a high school application essay [url=https://essaypromaster.com]write my essays[/url] i need an essay written for me

 34. Cheers, A good amount of info!
  best online pharmacies no prescription [url=https://rxpharmacyteam.com]online pharmacy busted[/url] canada pharmacies/account

 35. You have made your position quite well.!
  essay writing prompts high school [url=https://agbsl.pro]https://agbsl.pro/[/url] cheap ghost writer services

 36. You made your stand pretty nicely!!
  essay checking service [url=https://freshappshere.com]mba essay review service[/url] cover letter writing services

 37. Many thanks! I value this.
  my essay writer [url=https://essaypromaster.com]https://essaypromaster.com/[/url] online writing help for college students

 38. Hello, We have always been Nilima Pawar. I supply Independent
  escort support in all components of Coimbatore. I have always been a 22-year-old female who has intense curiosity in intercourse
  and sexual satisfaction. I have long been having fun with different individuals and discovering my sexual requirements since last one calendar year.
  I have always been clean, sensuous, youthful, beautiful, quite properly shaped, attractive
  and hot gal who can create any guy joyful in my hands. I possess
  reasonable skin, longer hair, long neck of the guitar, 34c size busts,
  28-in . waist, skinny and soft butt and athletic entire body with
  a elevation of 5.6 foot. I are a total package deal in a quite acceptable cost.I am well skilled and experienced independent companion. I understand what my customers wish
  and how to make sure you them. those who fulfill me as soon as, satisfy me again. I have
  always been that good. I have a taste of every type of
  intercourse. Steady, sluggish, hard, fast, grey.
  . . every type. I like sex in every form. You shall
  enjoy doing it with me and love to come back to me.

 39. Allow us all pleasant you to the web site that’s heading to provide the best of the pretty best from the Asian continent.

  Very hot, nubile teens who thought that public networks had been safe
  have experienced their accounts hacked and right now all their naughty images and kinky video clips are all over the Internet!
  We’ve collected them all in one one web site simply therefore you avoid have
  to look for them anyplace else!
  his site includes precise adult material and it is intended for
  adults just sexually!
  By entering this web site, you certify that you are at least 18 years
  old -or at least 21 yrs outdated if required in the locality
  where you view this site- and that you have voluntarily come to this
  site within order to view sexually explicit material.

 40. Truly loads of useful material.
  writing a argumentative essay [url=https://englishessayhelp.com]how i write essay[/url] american essay writing service

 41. Fantastic forum posts. Thanks a lot.
  mexican pharmacy online medications [url=https://northwestpharmacylabs.com]canada pharmacies online prescriptions[/url] buying drugs canada

 42. Many thanks, Quite a lot of knowledge!
  how to write a good essay conclusion [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]help writing college application essay[/url] writing websites

 43. Fine postings. Cheers.
  ordering prescriptions from canada legally [url=https://rxpharmacyteam.com]canadian pharmacies top best[/url] canadian pharmacies-247

 44. Sofern du Interesse an scharfen Frauen hast die leicht zu
  haben sind brauchst du kostenlose Sexkontakte von Swingels.
  Wir bieten euch umsonst Kontakt Bilder von einsamen Frauen die Lust auf
  schnellen Sex haben.
  Rattenscharfe Weiber mit unstillbarem sexuellem Verlangen warten auf deine privaten Zuschriften für die Kontaktaufnahme.
  Du magst unkomplizierten Sex ohne Anlaufschwierigkeiten?
  Hier den fickbereiten Ludern geht es identisch sie wollen nur schnellstens poppen und einen ausdauernden Sexualpartner der selbige ordentlich durchs Bett scheucht.

  Sexuelles Verlangen ist hier von beiden Seiten aus gegeben. Treffen hier hübsche Weiber zum ficken. Einfach Frauen kennenlernen und anschreiben.
  Wir bei Swingels besitzen uns überlegt das es besser ist euch auch etwas mehr zu zeigen als nur bloss
  Fick Kontakte und so kamen wir zu der Idee euch Nacktbilder von Asiatinnen, bezahlbaren Telefonsex und hübsche Girls nackt zu zeigen. Wir sind uns sicher
  das ihr das Sexuelle Abenteuer mögen werdet.
  Hier diese Scharfen Frauen mit ihren sexy oufits sind alle in unserer Datenbank und warten auf deinen Besuch.

  Wenn du auf einer der Sexkontakt Anzeigen antworten willst brauchst du
  nur uff (berlinerisch) das Email Symbol klicken nach dem regstrieren und
  schon kannst du deine Holde Schönheit für ein tabuloses Ficktreffen anschreiben.
  Aber bitte mit ein paar Aussage kräftigen Bildern.
  Alle Frauen wollen wissen was sie erwartet und werden euch ganz bestimmt nicht antworten sofern ihr kein Foto von euch beifügt oder aber euer
  Profil richtig ausgefüllt habt.

 45. Really plenty of excellent knowledge!
  website that write essays for you [url=https://theessayswriters.com]learn to write essays[/url] personal statement writing company

 46. You mentioned this fantastically!
  best custom essay writing services [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]how to write a 250 word essay[/url] custom written

 47. You actually said it perfectly!
  pharmacy online cheap [url=https://online-pharmacy-inc.com]canadian pharmacy reviews[/url] best canadian pharmacies

 48. Whoa quite a lot of amazing info.
  essay writing for highschool students [url=https://topswritingservices.com]https://topswritingservices.com/[/url] help writing a thesis

 49. Regards, I enjoy this!
  prescription drugs without doctor approval [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]viagra generic canadian pharmacy[/url] online pharmacies no prescription

 50. Terrific article! This is the kind of information that should be shared across
  the web. Shame on Google for no longer positioning this publish higher!
  Come on over and visit my web site . Thanks =)

 51. I am now not sure the place you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend a while studying much more
  or figuring out more. Thank you for magnificent info I was looking for this information for
  my mission.

 52. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any suggestions?

 53. [url=https://vavada-casino-reviews-be.space]vavada-casino-reviews-be space[/url]

  Casino Vavada – trouper reviews and a exact reassess of the sanctioned site. Before registering at the Vavada casino and playing for liquid assets, please presume from carefully.
  vavada-casino-reviews-be space

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.