Třetí zimní výlet, tentokrát do Českého středohoří na kopec Raná

Před námi byl krásný slunečný zimní den. Alespoň dle předpovědi a meteorologové se přeci nemýlí. Alespoň ne moc často. Je tedy fakt, že tentokráte se opravdu strefili, neboť venku svítilo zimní sluníčko, které moc nehřeje, ale o to víc svítí, lehký mráz kreslil obrazce na okna v autě a sem tam nějaká louže už byla také zamrzlá. Byla by velká škoda někam nevyrazit. České středohoří máme v merku už dlouho, ty magické kopečky nás jako magnet přitahují už několik let, ale stále nebyl čas na nějaký pěkný výlet. Dnes to napravíme a první vlaštovkou bude Raná kousíček za Louny. Náš minulý výlet ke Svatojánským proudům tedy dnes doplníme o nějaký ten kopeček

NavigovatExportovat jako KML pro Google Earth/Google MapyOtevři samostatnou mapu na celé obrazovce
30.1.2019 - České středohoří, kopec Raná

načítám mapu - prosím čekejte...

| | km | | /km | +m -m (čisté: m) | stáhnout soubor GPX stáhnout soubor GPX
30.1.2019 - České středohoří, kopec Raná 50.401298, 13.772469 Sice zimní ale počasím a sluncem téměř jarní výlet do Českého středohoří kolem kopce Raná. Počasí nám přálo, modrá obloha, daleká viditelnost nicméně lehce mrzlo a foukalo.  Nám to ale nevadilo neboť výhledy z Rané byly k nezaplacení.  Celý výlet na Ranou je zde.Raná (Navigovat)

Jak jsme řekli, tak jsme také udělali. Oškrábat auto a hurá na výlet. Cesta pěkně odsýpala a tak netrvalo dlouho a parkujeme v Hrádku u kapličky, kousíček od Rané. Cesta ke kopcům vede sice kousek po silnici, ale je to opravdu pár metrů a hned dáváme s Hyenou ostrou pravou a ocitáme se na staré polňačce která pomalinku stoupá nahoru do kopců. Mrzne, což je štěstí v neštěstí. Polňačka by byla normálně samé bahno a kaluž ale takto spíše lehce klouzáme nahoru.

Cestu lemují staré třešňové stromy, trnky a šípkové keře a za nimi jsou už jenom pole. Hyenu tedy vypouštíme do prostoru ať chvilku běhá. Využívá příležitost a lítá kolem keřů u cesty. Tu vyhrabe z trávy klacek nebo o kousek dá kus pařezu.

Polňačka pomalu končí jakýmsi ohrazeným kruhem na louce, který následně identifikujeme jako přistávací plochu pro paraglajdy. Ranou máme po levé ruce a tak se stáčíme doleva nahoru do kopce směrem k sedlu mezi kopci. Cesta loukou je lehce namrzlá což je fajn, alespoň se nezablátíme. Podle mapy máme nahoru šplhat po modré ale tady na louce ani v malé rokli pod kopcem žádnou modrou neobjevujeme. Nevadí, směr do sedla je jasný.

Raná se tyčí vlevo nad námi a na hřebenu vidíme v dáli postavu s velkým batohem na zádech šplhající také nahoru. Paraglajdista nedbá mrazu ani studeného větru a neohroženě stoupá k vrcholu. I my jsme už konečně dorazili do sedla pod Ranou. Směrovník nám jasně vytyčuje naší další pozdější cestu po modré dolů. Na to je ale zatím čas.

Hyena pobíhá vesele okolo a řádí ve zbytcích sněhu, co tu ještě zbyly. Koulujeme se a to Hyenu baví. Sněhové koule chytá do tlamy a ty co nechytí, se jí nekompromisně rozprsknou o hřbet. Pak někde vyhrabala kus starého pařezu a běží nahoru na kopec. Pomalu stoupáme za ní.  Studený vítr bodá do tváří a tak nasazujeme kapuce.  Ještě pár podklouznutí a jsme na malém hřebínku kopce pod Ranou. Je odtud krásný výhled.

Uděláme ještě pár kroků a hřeben opět padá dolů do údolí. Vracíme se tedy do sedla ke rozcestníku a budeme pomalu stoupat na Ranou. Hyena to už vzala úprkem napřed a my pomalu šplháme přes kameny za ní.  Paraglajdista je někde před námi na kopci a jistě rozbaluje padák. Divokej flekatej tajtrlík by asi jeho plány vzletu mohl dost narušit, přeci jenom představa zamotané Hyeny v padáku a povaleného paraglajdisty mě dost děsí  a tak Hyenu raději přivoláváme zpět a cvakám ji na vodítko.

Paraglajdistu míjíme skoro pod vrcholem, padák už má skoro vybalený.  Obcházíme ho raději velkým obloukem.  Je mi jasné, že by Hyena vyrazila vřed směr padák a chtěla všechno důkladně prozkoumat. U tyče s označením kopce na vrcholu se na chvilku zastavujeme. Výhled je dnes exelentní. Před námi se v dáli tyčí vrchol Milé s 510 m.n.m. což je jasná dominanta v blízkém okolí, hned pod ní pak Písečný vrch s 318 m.n.m.. V dáli před námi identifikujme ještě Most a Malé Březno a také tepelnou elektrárnu kdesi před Chomutovem.

Na druhé straně kopce pak je krásný výhled na Červený vrch se zříceninou Stříbrníku kolem které jsme jeli cestou sem a také vrchol Oblíku s 509 m.n.m, za ním Srdov a Brník.

Kam se člověk podívá tam se trčí nějaký kopec jako osten dikobraza co rozházel bodliny široko po okolí.  Špičaté kopce se střídají s těmi kulatými, zeleň stromů se mísí s okrovou polí a dole pod kopci pak hází veselá prasátka oka rybníků.  Některé kopečky jsou zelené a jiné zase holé. Je to prostě nádhera. Kam se podívat dříve. Fantastická krajina všude okolo. Skoro na každý kopeček tu vede turistická cesta ale těch kopců je tolik, že vylézt na všechny se opravdu nedá.

Těsně pod vrcholem je startovací plošina paraglajdů. Pilot co před námi stoupal nahoru má padák už skoro připravený a pokouší se do něj nabrat vítr. Moc se mu to nedaří, přestože tady nahoře docela fouká. Pak ho ale popadne silnější proud větru a smýkne s ním o zem, padák se nakloní na stranu a ztratí vítr. Jen tak tak vyrovnává a pokouší se o druhý pokus. Ten je už konečně úspěšný, chytá stoupavé proudy pod kopcem a letí nahoru.

Ještě se naposledy rozhlédneme a pomalu klesáme dolů opět do sedla. U rozcestníku se dáváme do leva po modré. Modrá nás okruhem kolem kopců povede zpátky. Hyena opět dostává volno, ať může lítat. Běhá nahoru do kopce a pak zase dolů což by jí úspěšně mohlo unavit. Klesáme úzkou blátivou cestičkou dolů. Proti nám stoupají další paraglajdisti. Raná je hodně populární a na kraji vesnice mají takovou malou základnu od které je to co by kamenem dohodil na Ranou.

Suchou loukou připomínající savanu klesáme dolů. Hyeně občas hodím nějaký klacek ať má zábavu. Dole, kde louka končí úvozem s cestou kráčí nějaký člověk. Něco má v ruce a občas přes keře tím něčím míří. Identifikujme ho jako myslivce s puškou a tak bohužel Hyena musí zpátky na vodítko. Bůh ví co ten člověk tady pod kopcem loví.  Úvozová cesta se točí pod patou kopce přes louky a nějaký divoký sad zpátky k vesnici.

Kdybychom pokračovali dále po modré, což byl i původní plán, došli bychom na Lenešický chlum a k jezírku. Není to daleko. Tady jsme se měli původně teprve vracet. Začíná ale opět foukat a tak se držíme pořád úvozu a polní cesty. Nahoře nad námi už rozbalili padáky další odvážlivci a tak chvilku sledujeme, jak se postupně snáší dolů. Je to paráda.

Louka končí přistávací plochou, kterou jsme míjeli před nějakou hodinou a půl, když jsme stoupali nahoru. Čistíme boty od bláta a naší starou známou polňačkou se vracíme zpátky k vesnici. Kaplička, u které máme auto svou bílou fasádou už svítí do dáli a ještě pár kroků a jsme u auta. Oklepeme bahno z bot a z Hyeny a nasedáme do auta. Poslední pohled z okénka nahoru ke kopcům kde jsme před chvílí byli  frčíme domů. Kopce jsou tu úžasné a už teď se těšíme na brzký návrat. Co pak to bude příště? Milešovka, Hradišťany nebo něco jiného? No, necháme se překvapit.

Petr – smečkočlen 🙂

Hyena skvrnitá
Jsem hyena skvrnitá ... tedy vlastně nejsem byť tak vypadám ... Dali mi jméno Elisia a jsem německá ohařka a tohle je můj blog. Někdy mi říkají taky Elišo nebo Ty zmetku ale já jsem v tom fáaakt nevině. Ráda bych se s Vámi podělila o střípky z mého života. Psát teda nemůžu to dá rozum, drápem to taky moc nejde že, ale někdo ze smečky to jistě rád zařídí :-). Kdyby něco tak mi drápejte na hyena@hyenaskvrnita.cz.
Hyena skvrnitá on GoogleHyena skvrnitá on Rss

176 odpovědí na “Třetí zimní výlet, tentokrát do Českého středohoří na kopec Raná”

 1. I have just downloaded Joomla Stand Alone Server (JSAS) but i havent seen or set the password for the administrator console within.. I wondered whether or not there is a default username/password for this, if so, what is it?. . Thanks.

 2. בקליניקה פרטית בבית שמש יש לכם אפשרות להתנתק
  מהסביבה המוכרת לכם, תוך שאתם זוכים לעיסוי המתבצע
  בחלל נעים, מבושם ומאד מרגיע. משום
  שמדובר בחוויה בריאה, יש להשתדל לא
  להיות במתח ואפילו לתכנן את הכול כך שתוכלו להגיע גם לפני הזמן לעיסוי מפנק בכפר סבא/רעננה, אם מדובר בעיסוי המתבצע בקליניקה בכפר סבא/רעננה של המעסה.
  המוצעים לכם – מהשבדי, דרך השיאצו ועד עיסוי ברמת-גן הרקמות, אך גם לאחר שבחרתם את סוג העיסוי, תוכלו להנחות את המעסה באשר לעיסוי המתאים לכם ביותר.
  מה בתפריט מגוון אופציות רחב הכולל טיפולים בעלי
  אוריינטציה יפנית שפיתחה יוקו המייסדת בעצמה, לצד טיפולים מוכרים יותר שמתאימים
  לכל רצון או צורך: החל מפוט מסאז’ או עיסוי ידיים, דרך שיאצו
  ועד עיסוי לנשים בהריון ומסאז’ ייעודי לנשים
  אחרי לידה. במכון מוצעים טיפולים
  הוליסטיים אלטרנטיביים, אלה הם טיפולים מרגיעים ונעימים המתאימים לכל אחד כמו שיעורי יוגה,
  טיפולי שיאצו וטיפולי רפלקסולוגיה.
  כנראה שעבר הרבה זמן ולכן טיפולי עיסוי ארוטי בבת ים
  זאת הזדמנות מושלמת לעשות משהו שהוא נטו בשבילכם.
  24/7 הינו המוביל בתחום חברות מומלצות, בעלי
  מקצוע, נותני שירות ועסקים מומלצים באזור .בדיוק
  בשבילכם הוקם פורטל מומלצים 24/7,

 3. You revealed it very well!
  how to write a controversial essay [url=https://freshappshere.com]https://freshappshere.com/[/url] how to cite a website in an essay mla

 4. Incredible loads of excellent info!
  canadian pharmacies shipping to usa [url=https://canadapharmacies-24h.com]web medical information[/url] walmart pharmacy price check

 5. Amazing a good deal of awesome information.
  buy prescription drugs from canada [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]canadian pharmacies that ship to us[/url] prescription drugs canada

 6. Thanks a lot, A good amount of forum posts.
  online pharmacies of canada [url=https://canadianpharmacies-24h.com]canadian pharmacy online canada[/url] approved canadian pharmacies online

 7. Fantastic tips. Thanks a lot!
  what is college for essay [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]https://homeworkcourseworkhelps.com/[/url] creative writing service

 8. Good info. Many thanks!
  canadian pharmacies-24h [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]canadian online pharmacy reviews[/url] northwest pharmacy canada

 9. You revealed that superbly.
  essays online to buy [url=https://essaywriting4you.com]how to write a thesis statement for an essay[/url] hire freelance writers

 10. You expressed that superbly!
  college essay paper [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]https://homeworkcourseworkhelps.com/[/url] best dissertation writers

 11. Thank you! Quite a lot of tips.
  buy viagra pharmacy 100mg [url=https://canadadrugspower.com]shoppers drug mart pharmacy[/url] cvs online pharmacy

 12. With thanks, Quite a lot of posts.
  canadian prescriptions [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]canadian pharmacies shipping to usa[/url] buy prescription drugs online

 13. Excellent information. Many thanks.
  college writing essay [url=https://freshappshere.com]essay introduction help[/url] top resume writing services

 14. Fantastic write ups, Kudos!
  non prescription online pharmacy reviews [url=https://canadapharmacyspace.com]discount canadian drugs[/url] prescription drugs online without doctor

 15. Great stuff. Thank you.
  how to write a critique essay on an article [url=https://dissertationwritingtops.com]essay writing services[/url] thesis writers in delhi

 16. Nicely put. Appreciate it.
  buy essay writing [url=https://freshapps.space]reviews of essay writing services[/url] how do you cite a website in an essay

 17. With thanks! A lot of knowledge!
  how to properly write an essay [url=https://orangepornhub.com]essay writing service[/url] hiring freelance writers

 18. Seriously lots of wonderful info.
  costco pharmacy pricing [url=https://canadianpharmacies-24h.com]northwest pharmacy/com[/url] no prescription online pharmacy

 19. Fantastic material. Thanks.
  focus on writing paragraphs and essays [url=https://quality-essays.com]essay rewriter[/url] best custom writing service

 20. Regards. A good amount of content!
  pharmacies shipping to usa [url=https://canadianpharmacylist.com]canada pharmacy online[/url] international pharmacy

 21. Cheers, Great stuff!
  discount pharmacy online [url=https://onlinepharmacycanadahelp.com]canada pharma limited[/url] online pharmacy without scripts

 22. Thank you, Very good information.
  buy essay online safe [url=https://homeworkcourseworkhelps.com]argumentative essay topics[/url] writing help for college students

 23. Effectively spoken certainly. !
  online drugstore pharmacy [url=https://northwestpharmacylabs.com]online canadian discount pharmacy[/url] canada pharmacies without script

 24. Very good posts. Many thanks.
  high school versus college essay [url=https://englishessayhelp.com]going to college essay[/url] custom assignment writing

 25. Amazing advice. Regards.
  drugs without prescription [url=https://northwestpharmacylabs.com]canada pharmacies/account[/url] canadian pharmacy viagra

 26. Kudos, Plenty of advice.
  help writing a essay for college [url=https://theessayswriters.com]essays writing services[/url] personal statement writer

 27. With thanks! I like this!
  how to write an essay about a movie [url=https://theessayswriters.com]writing movie titles in essays[/url] best website to buy essays

 28. Whoa a good deal of excellent knowledge.
  online pharmacy without a prescription [url=https://canadianonlinepharmacybase.com]navarro pharmacy[/url] online medicine to buy

 29. Wow a good deal of awesome tips!
  how to write reflective essays [url=https://dissertationwritingtops.com]essay typer[/url] cheapest essay writing service

 30. You actually expressed this wonderfully.
  harvard college essay [url=https://theessayswriters.com]how to write an argument essay[/url] academic writing help

 31. Thanks a lot! A good amount of posts!
  how to write a thesis essay [url=https://englishessayhelp.com]how to buy an essay online[/url] custom academic writing

 32. You explained it really well.
  viagra from canada [url=https://canadianpharmacies-24h.com]canada pharmaceuticals online generic[/url] canadian drugs online pharmacy

 33. You have made your stand quite clearly!.
  writing a reflection essay [url=https://quality-essays.com]https://quality-essays.com/[/url] academic writing services

 34. Seriously lots of great tips.
  meds online without doctor prescription [url=https://northwestpharmacylabs.com]canada online pharmacies[/url] online rx pharmacy

 35. You said it perfectly.!
  writing a summary essay [url=https://writingthesistops.com]https://writingthesistops.com/[/url] homework writing service

 36. Appreciate it! An abundance of write ups.
  narrative essays for college [url=https://service-essay.com]online essay help chat[/url] writing essay service

 37. Thanks a lot! I like this.
  reputable canadian mail order pharmacies [url=https://canadarx-drugservices.com]canadadrugsonline[/url] legitimate canadian mail order pharmacies

 38. You mentioned it exceptionally well.
  how to write a conclusion for a college essay [url=https://englishessayhelp.com]type of essay writing[/url] customer writing

 39. You actually said that adequately.
  why i want to go to college essay [url=https://essaypromaster.com]buy cheap essays online[/url] are essay writing services legal

 40. Awesome info. Many thanks.
  canada medication pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com]legal canadian prescription drugs online[/url] canadian pharmacy world

 41. Kudos. Quite a lot of write ups!
  good college application essay [url=https://writingthesistops.com]https://writingthesistops.com/[/url] help writing assignments

 42. Wow a lot of valuable information!
  canadian pharmacy online canada [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]buy online prescription drugs[/url] drugs from canada

 43. Many thanks, Great information!
  best writing services reviews [url=https://freshappshere.com]essay writing service[/url] top cv writing services

 44. You actually said that fantastically.
  words to use in college essays [url=https://orangepornhub.com]colleges that do not require essays[/url] help writing a book

 45. Truly many of fantastic advice!
  canada drugs online [url=https://canadianpharmacyonlinedb.com]canadian pharmacies that ship to us[/url] canadian pharcharmy

 46. You said it nicely.!
  how to write a college transfer essay [url=https://essaypromaster.com]what is essay writing[/url] online resume writing services

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.