Krkonoše

Krkonoše jsou naše oblíbené hory. Jezdíme sem jak v zimě na krátké výlety s Hyenou tak na celodenní treky v létě. není roční období kdy by Krkonoše nebyly krásné. Širší horský celek zahrnující dnešní Krkonoše byl již ve starověku popsán jako Sudety což je název zřejmě keltského původu (nejčastěji překládaný jako Kančí hory).

Trocha historie: Název Krkonoš původně označoval jednak dnešní Vysoké Kolo a také Kotel  neboli Kokrháč. Označení Krkonoš (v singuláru ženského rodu, „ta“ Krkonoš) pro horský hřbet se objevuje v roce 1492 v zápise o rozdělení štěpanického panství na valdštejnský  a jilemnický  díl, v roce 1499 pak v listině Vladislava II. Nejstarší dochovanou mapu s tímto názvem použil Václav Hájek z Libočan ve své kronice roku 1541 použil název Česká a Slezská Krkonoš. První doklad o rozšíření názvu na celé hory je z roku 1517, kdy byl použit název Krkonošské hory, nápis Krkonoš doplňoval obrázek čerta. Zkrácený název Krkonoše je poprvé doložen v roce 1601. Název je nejčastěji považován za odvozeninu ze starého slovanského základu „krk“ či „krak“ znamenajícího kleč. (zdroj: wikipedia)

Exportovat jako KML pro Google Earth/Google MapyOtevři samostatnou mapu na celé obrazovce
Krkonoše

načítám mapu - prosím čekejte...

7.7.2018 - Jánské lázně, výlet okolím Černé hory, Krkonoše: 50.653488, 15.738430
marker icon
Navigovat Otevři samostatnou mapu na celé obrazovce Exportovat jako KML pro Google Earth/Google Mapy
7.7.2018 - Jánské lázně, výlet okolím Černé hory, Krkonoše

půldenní nostalgický letní výlet z Jánských lázní na Černou horu a krkonošskou magistrálou po horských boudách. Černá bouda, Kolínská bouda, Pražská bouda, Lesní bouda, Tetřeví boudy a zpět. Pro Hyenu premiéra cestování lanovkou a to dokonce nahoru i dolů.  (odkaz na článek)

Jánské lázně